Sardinops (Sardinops sagax)

Sardinops, ka Vaikse ookeani sardiin (Sardinops sagax) on ainus kalaliik sardinopside (Sardinops) perekonnast, mis kuulub heeringlaste (Clupeidae) sugukonda.

Afrikaansi k - pelser, sardin; inglise k - Pacific sardine, Australian pilchard, bloater, blue pilchard, pilchard, blue-bait, mulies, sardine, smig, California pilchard, California sardine, Chilean pilchard, Chilean sardine,  Pacific american sardine, picton herring, south american American pilchard, Southern African pilchard, spotlined sardine, Japanese pilchard, Japanese sardine; prantsuse k - pilchard de Californie, pilchard de l'Afrique, pilchard du Japon, pilchard sudamericain, sardine du Pacifique, sardinops d'Afrique du Sud, Sardinops d'Australie, sardinops du Chili, sardinops du Japon; itaalia k - sardina asutraliana, sardine del Cile, sardina di California, sardina giapponese; portugali k - sardinopa; hispaania k - sardina, pilchard California, sardina de California, sardina monterrey, sardina pelada, sardina peruana jm xouba; saksa k -  Pazifische Sardine, Australische Sardine, Chilenische Sardine, Kalifornische Sardine, Japanische Sardine, Südafrikanische Sardine, Südamerikanische Sardine; soome k - australiansardiini, japaninsardiini, perunsardiini, silmäsardiini; vene k - тихоокеа́нская сарди́на, тихоокеа́нский сардинопс, сардина-сардинопс перуанская, сардина-сардинопс австралийско-новозеландская,  дальневосточная сардина, иваси; jaapani k -  ma-iwashi, sardinopa

Sardinopsil (Sardinops sagax) on 5 alamliiki:

Sardinops sagax sagax, peruu sardinops 
Sardinops sagax caeruleus, kalifornia sardinops
Sardinops sagax melanosticta, kaugida sardinops
Sardinops sagax neopilchardus, austraalia sardinops
Sardinops sagax ocellatus, lõuna-aafrika sardinops


Kaugida sardinops

Kaugida sardinops on levinud Ida-Aasia ranniku lähedal Sahhalinist Lõuna-Jaapanini ja Kollases meres Hiina ranniku juures (Shandong).
Kalifornia sardinops elab Põhja-Ameerika Vaikse ookeani poolsetes rannikuvetes Põhja-Kanasdast Lõuna-Kaliforniani.
Peruu sardinops on levinud Peruu ranniku läheduses.
Austraalia sardinops on levinud Lõuna-Austraalia ja Uus-Meremaa vetes.
Lõuna-aafrika sardinops elab Lõuna-Aafrika vetes.

"Sardinopside (Sardinops) pikkus ulatub 30 cm-ni, kaal 150 g-ni ja enam. Keha on paks, kõht ei ole külgedelt kokku surutud. Selg on sinakasroheline, küljed ja kõht hõbevalged, piki kumbagi külge on tumedate täppide rida (kuni 15 täppi). Lõpusekaane pealispinnal on radiaalselt hargnevad vaokesed. Sardinopsid sarnanevad väga sardiinidega, erinedes viimastest lühemate lõpusepiide poolest esimese lõpusekaare paindenurga kohal, mõnevõrra suurema suu /---/ ja soomuskatte iseloomu poolest: sardinopsidel on kõik soomused ühetaolised, keskmise suurusega (ristiridade arv 50—57), sardiinidel on suurte soomuste alla peidetud väiksemad. Selgroolülide arv on 47-53.
/---/
Sardinopsid on planktontoidulised parvekalad, kes elavad valdavalt 10—20 oC juures ja sooritavad toitumis- ja kudemisrändeid. Toituvad ranna lähedal, kudema siirduvad tavaliselt avamerre. Nendest toituvad paljud röövkalad ja linnud. Sardinopsid on koos heeringa ja tursaga maailma tähtsaimad töönduskalad. Kaugida sardinops (jaapanikeelne nimetus ma-ivassii) saavutas aastail 1936—1939 tohutu arvukuse, tungis põhjasuunas Kamtshatkani ja andis tol ajal tohutut saaki — 2,4—2,8 milj. t. Eriti palju püüti teda Jaapani ja Korea ranniku lähedalt; NSV Liidus ulatus püük 100 000—140 000 t-ni. /---/
1940. a hakkas kaugida sardinopsi arvukus kiiresti langema, nähtavasti seoses vee jahenemisega, mis tugevasti vähendas sigimist. Sardinopsi levila kahanes põhjapoolsete alade arvel, kuhu ta enam ei rännanud.
Ka kalifornia sardinopsi saak hakkas 1945. a. alates vähenema.
1948. a. hakkas suurenema lõunaaafrika sardinopsi püük, veidi kasvasid ka peruu sardinopsi saagid. Austraalia ja uus-meremaa sardinopsi suured parved veel ootavad oma püügiaega."1

Kaugida sardinopsi turustati NSV Liidus nime all ivassii heeringas.

Suurim pikkus Fishbase's 39,5 cm (tavapikkus 20 cm), suurim mass 486 g, pikim eluiga 25 a. 

Kui 1980-ndatel aastatel püüti sardinopsi maailmas kokku aastas 4-5 miljonit tonni (suurim saak 1988. a — 5 428 922 tonni, millest enamuse püüdis Jaapan), siis 1990-ndatel langesid saagid järsult ning sellel sajandi alguses jäid need 200 000 tonni piiridesse ning praegusel ajal on sardinopside püük varude ohustatuse tõttu paljudes piirkondades keelustatud.  


Allikad:
1 Loomade elu 4. kd Kalad. Tallinn, 1979
Pazifische sardine Wikipedias
Sardinops sagax FishBase's (veebruar 2014)

Vaata lisaks:

Ivassii heeringas
Sardiinid õlis
Sardiin (Sardina pilchardus)
Sardiinid
Hotmedia.ee