Puukonks lutsupüügiks

Puukonks lutsupüügiks

Repro Sabanejevi raamatust

Leonid Sabanejev kirjeldab oma peateoses “ Venemaa kalad. Meie mageveekalade elu ja püüdmine” (esmatrükk 1875.a.) peatükis “ Luts” haruga puuorki:

See originaalne konks on üsna laialt levinud ja, kuivõrd mulle teada, kasutusel Moskva, Tveri, Vladimiri, Kostroma ja Novgorodi kubermangudes. Konksud tehakse peenest (peene pliiatsi või kanasule jämedusest) haruga kaseoksast, kusjuures kada mõlemad otsad teritatakse. Novgorodi kubermangu kareelidel on konksudel mõnevõrra teistsugune kuju ja teritatakse kõik kolm otsa. Sööt peab olema üsna
suurte mõõtudega; see on kas surnud kalake (elus suikub niikuinii konksul peagi) või kala, peki, liha tükid, kana rapped. Terve kala pannakse otsa kas karjala moodusel, kusjuures konks suunatakse kõhtu ja nööriaas tõmmatakse kokku seljal, või siis juhitakse konks lihtsalt suhu lõpuste taha, mis on märksa lihtsam ja mugavam, eriti veevoolu puhul. Muud söödad pannakse otse konksule, muidugi nii, et kataksid selle täienisti; vahel surutakse konksu otsad kokku, niimoodi, et need läheksid lahku, kui kala püüab ennast vabastada. Seda tehakse erinevatel viisidel, milledest kõige lihtsam on järgmine: nöörisse tehakse väike aasake, millesse asetatakse painutatud, märksa peenem oksaraoke. Puukonksu toimimine on arusaadav: luts neelab sööda alla ja konksu sarved torkuvad mao seintesse. Väga võimalik, et see lihtsakoeline vahend osutub kõlblikuks ka teiste surnud sööta võtvate röövkalade püüdmisel, näit. säga püügiks.

Repro Sabanejevi raamatust

Handid-mansid kasutavad Obil lutsu püüdes puukonksu tõenäoliselt veel tänapäevalgi, kuid see tehakse seal kuusepuust ja rakendatakse natuke teisiti kui Sabanejevi kirjelduses.

Puukonks on lutsupüügiks siiamaani kasutusel ka Soomes, kuid seal valmistatakse see kadakast: umbes 7 cm pikkune, y-kujuline. Heegelnõelaga tõmmatakse nöör läbi kala selja ning seotakse konksu külge, seejärel paigutatakse konks kala kõhukoopasse ning lastakse sööt jääaugust alla veekogu põhja kohale. Nöör seotakse toika külge, mis asetatakse risti üle jääaugu.

paadid


Allikas:

http://www.kalale.ee/sisu/ODEsMTAxNjM1NywyMiwwLDE/

Vaata lisaks:

konks (õngekonks)
Luts (pärimus)
lutsumänd (lutsu-und, mänd, sorda)
Luts (Lota lota)