Hi-Lo

Hi-Lo Kuulus vabinalant Abu Garcia (varem ABU) toodangus. 
Nimi on tuletatud inglisekeelsetest sõnadest high-low, kõrgel-sügaval. Landi mõtles välja Göte Ingvar Borgström; ta olla käinud pea igal õhtul puulandiga haugisid püüdmas, kuid teda olevat häirinud, et ühe ja sama landiga ei saa kalastada kevadel madalates lahtedes ja talvel sügavatest aukudest. Ja siis nuputaski Göte Ingvar välja muudetava asendiga sukeldusnoka.
Et Göte Ingvar Borgström oli juhtumisi ka AB Urfabrik (ABU) asutaja poeg ja ettevõtte juht, läks lant kohe tootmisse. 1953 patenteeriti muudetava nurgaga sukeldusnokk Rootsi patendiametis, järgmisel aastal Saksamaal ja USAs, seejärel ka Inglismaal ja Taanis.

Sukeldusnoka joonis Saksamaa patendiametis
1954 sõitis Göte USA-sse suurele kalastusvahendite näitusele, kus sai kokku ka Heddon´i esindajatega. Heddon oli selleks ajaks maailma suurim vabinalantide tootja ning kaup oli selline: ABU võib toota Euroopas Heddoni poolt väljatöötatud landimudeleid, Heddon aga kasutada HI-LO sukeldusnokka, kuid peab landile siis kirjutama, et see on ABU HI-LO Swedwn Patent. Nii see asi läkski.
Keeruline on ütelda, kuivõrd geniaalne on Hi-Lo ise, kuid selle turunduses on geniaalsust küllaga, alates juba landi nimest.
Landi müügistrateegias on tänaseni põhitrumbiks landi muudetav sügavus ja justkui sellega saavutatav universaalsus. Tõsiasi on aga, et Hi-Lo ei püüa veekogu põhja pealt sama hästi kui spetsiaalsed põhjalandid ja ka veepinnal ei ole ta niisama ahvatlev nagu spetsiaalsed pinnalandid. 
Muidugi on hea, kui landi ujumissügavust saab muuta, kuid laias laastus püütakse muudetava nurgaga sukeldusnoka abil siiski pigem kalamehi kui kalu – ka HI-LO pole universaalne imelant, ehkki turustajad teda selleks kuulutavad. Teiste reklaamlausungite seas on olnud ka niisugune (alates 1978): „Näeb välja nagu kalavõmm ja ka käitub vastavalt. Otsib oma ohvrit igal sügavusel.“

Alates 1981. aastast hakkas Abu Garcia HI-LO´d tootma Rootsi asemel Aasias, alguses Jaapanis, seejärel Taiwanil. Muudeti ka sukeldusnokka ning sügavusskaalat. 
  
HI-LO landikeha on üsna täpne jäljendus jänkide 1940-1950-ndate vabinalantidest. Klassikaline HI-LO jäljendab pulkjat pisihaugi; Hi-Lo Jointed on kaheosaline, liigendiga haugimaim. Tootmises on olnud ka Hi-Lo Minnow (piklikum, maimulikum kuju), Hi-Lo Shad (lühem, matsakama esiosaga kuju) ning muidki Hi-Lo-sid, ühe- ja kaheosalisi, ujuvaid ja uppuvaid.

Hi-Lo on esmajoones haugilant. Soomes püüti sellega omal ajal ka Teno jõel lõhet, samuti võib sellega tabada koha. Pisemate mudelitega saab ahvenat.

2011 on tootevalikus Hi-Lo Sinking (uppuv) – 80mm/18 g; Hi-Lo Floating (ujuv, hõljuv) – 110 mm/26 g, 150 mm/40 g ja Hi-Lo Jointed Sinking (kaheosaline uppuv) – 90 mm/20 g. 

V. Koržets, kalender Kalastaja Aasta 2008
http://www.abugarcia-fishing.co.uk
Viimati: veebruar 2018

Vaata lisaks:

Abu Garcia
ABU
Hotmedia.ee