ABU

ABU, endine rootsi kalastusvahendite tootja ja kaubamärk. 1921 alustas Carl August Borgström Svängstas taskukellade tootmist. Ta võttis üle kuulsa, kuid pankrotistunud Halda kellavabriku, mis andis toodangut juba 1887. aastast. Borgström nimetas firma ümber oma nimetähti kaasates: „AB Urfabriken“. Peamiseks toodanguks olid telefonide ja taksomeetrite mõõdikud.

Carl Augusti poeg Götevõttis ettevõtte 1934. aastal isalt üle ja alustas innuka huvikalastajana ka kalastusvahendite tootmist. 1941. a hakkas AB Urfabriken tootma multirulle kaubamärgi „Record“all. Ettevõtte parimatel päevadel töötas Svängsta „kellatehases“ 1500 töölist, kuid alles 1960-ndate alguses võttis firma ametlikult nimeks ABU. Rullide ja lantide kõrge kvaliteet muutis ABU kaubamärgi rahvusvaheliselt tuntuks ja usaldusväärseks, lõviosa toodangust trustati USAs. 1975. a müüsid omanikud oma perefirma USA ettevõttele „Incentive“. 1980-ndal aastal asendus ABU kaubamärk kaubamärgiga Abu Garcia.

Kunagised ABU ülimenukad spinningurullid Record, Ambassadeur, Abumatic ja Cardinal on tänapäeval kollektsionääridele hinnatud kogumisobjektideks, samuti ABU landid Toby, Atom, Utö, Hi-Lo, Droppen, Reflex jt. Turustati ka õngenööri Abulon.

1977. a avati Svängstas, ABU endises tootmishoones ABU-muuseum.

Pärast ABU muutumist Abu Garcia´ks ning tootmise laialikandumist (nt landitoomine hakkas toimuma Kagu-Aasias) hakkas toodete reputatsioon kalameeste seas aegamisi langema, kuivõrd laialdase masstootmise puhul ei suudetud enam tagada ABU toodete kunagist väga kõrget kvaliteeti.

ABU tähelennus oli osaline ka eestlane Karl Nurmse – disainer ja leiutaja, ABU konstrueerimisbüroo juhataja.


Viimati: september, 2018

Vaata lisaks:

Ambassadeur (rull)
Abulon
Abumatic
Abu rullid
Abu Garcia
Hi-Lo