Baikali omul (Coregonus migratorius)

Baikali omul (Coregonus migratoriuson kalaliik lõheliste (Salmonidae) sugukonna siigade (Coregonus) perekonnast.
Varasemalt käsitletud omuli alamliigina Coregonus autumnalis migratorius.

[inglise – omul; saksa  – Baikal-Omul, Baikalrenke; poola – omul; rootsi – Bajkal-omul; soome – omulsiika; vene – oмуль байкальский]"Baikali omul (/---/, kaal kuni 7 kg) turgutub Baikali avavees, süües põhiliselt väikesi vähikesi — Epischura. On tehtud kindlaks, et omul toitub Epischura'dest vaid siis, kui nende kontsentratsioon on vähemasti 30—35 isendit liitris vees. Kui põhitoitu ei piisa, söövad omulid pelaagilisi kirpvähke ja omapäraste baikali kalakeste — õlikalade — noorjärke. Septembris läheb baikali omul kudemiseks jõgedesse. Eristatakse kolme rassi: 1) angaraa omul — koeb Angaraa ülemjooksul, Kitshera ja Barguzini jões, saab kõige varem suguküpseks 5—6 aastaselt, kasvab aeglaselt; 2) selenga omul — koeb Selengas, Bolshajas ja teistes idaranniku jõgedes, kasvab kiiresti, saab suguküpseks 7—8 aastaselt; 3) tshivõrkui omul — koeb Suur- ja Väike-Tshivõrkui jõgedes. Kudema läheb kõige hiljem ja kasvab kiiresti nagu selenga rasski. Kudemise lõpetab omul jää tekkimise ajal, kui koelmuil ujub juba lobjakas. Pärast kudemist laskub omul tagasi Baikalisse, kus talvitub suures sügavuses (300 m ja rohkem). Intensiivne püük on omuli varusid tunduvalt vähendanud ja seepärast püütakse viimasel ajal karja arvukust säilitada marja kunstliku hautamise varal."1

Täiskasvanud baikali omulite keskmine pikkus on 36-38 cm ja kaal 0,6-0,8 kg.

Baikali kalanduses on omul peamiseks püügikalaks, kelle järele on suur turunõudlus. Suurimad saagid püüti 1940-ndatel ja need olid suurisjärgus 60 000 - 80 000 tonni. Varude kiire kahanemise tõttu katkestati 1969. a omulipüük kuni 1974. aastani, seejärel hakkas püük toimuma rangete kvootide alusel. 

Baikali omul on Baikali äärsetele elanikele oluline toidukala ja teda peetakse ka delikatessiks. 
Kohalikud elanikud eelistavad omulit soolatuna, turistidele pakutakse enamasti omulit suitsutatuna.
Siberis on tuntud stroganina nimeline roog — toores ja külmutatud omul lõigatakse peeneks ning maitsestatakse soola, pipra ja sibulaga. 
Delikatessiks peetakse ka omulimarja.

Allikad:
1 Loomade elu 4. kd Kalad. Tallinn, 1979
Omul Wikipedias (Inglise)
Coregonus migratorius FishBase's (juuni, 2014)
Juuni, 2014

Vaata lisaks:

Omul (Coregonus autumnalis)
Siiad (Coregonus)