kaheksajalg

kaheksajalg ehk harilik kaheksajalg (Octopus vulgaris) 


Kaheksajalglaste sugukonda (Octopodidae) ja kaheksajalgade perekonda (Octopus) kuuluv  peajalgne; kaheksahaarmeliste seltsi (Octopoda) tavalisim ja suurim liik.

Hariliku kaheksajala looduslik  levila  ulatub  Suurbritannia lõunarannikust  Vahemerd  läbides Senegalini Aafrikas. Samuti esineb teda Assooridel, Kanaari saartel ja Cabo Verdes.
Kaheksajala pikkus, arvestades mantlit, on 25 cm ja koos kombitsatega on see kuni 1 m (teisal on pikkuseks antud kuni 3 m ja kaaluks kuni 25 kg) .

Kaheksajalg on merepõhja asukas, kes on kohastunud eluks madalates vetes, süvendites või kaljulõhedes. Mõnikord kaevab ta endale pesa või ehitab merepõhja kividest „kindluse“. Ta liigub edasi ujudes või kombitsate abil roomates. Päeval poeb kaheksajalg peitu ja jälgib ümbrust. Kaheksajala silmad on suured ja need on kohastunud sügavustes valitseva nõrga valgusega.
Kaheksajalg armastab mugavat ja ohutut elu. Ujudes liigub kaheksajalg tagurpidi, selg ees. Kaheksajalg tuleb hämaruse saabudes oma urust välja ja suundub jahile. Tema lemmiktoiduks on krabid ja vähilised, kuid ta sööb  kõike, mis on ta haardeulatuses. Maskeerunud kaheksajalg viskub möödaliikuva saagi peale ja halvab selle oma mürgi abil. Tema kombitsad on tugevad ja liikuvad ning varustatud kahe rea iminappadega, mis on ette nähtud libeda saagi kinnihoidmiseks.

Paarituvad kaheksajalad näevad välja nagu nad veaksid teineteist kättpidi. Tegelikult pumpab isane emasele viljastamiseks seemnerakud piki oma kuju muutnud kombitsat laiali. Paaritumine võib kesta kuni tund aega. Nädal pärast viljastamist muneb emasloom pessa suure hulga mune, mis meenutavad väljanägemiselt viinamarjakobaraid.  
Emasloom valvab mune nelja kuni kuue nädala kestel, puhastab ja pumpab neile pidevalt värsket vett juurde. 
Kooruvad vastsed meenutavad oma väljanägemiselt pisikesi 3 millimeetri suuruseid kaheksajalgu. Nad hõljuvad umbes kuu aega planktonina vees enne kui meerpõhjas maanduvad ja seal suureks kasvavad. Umbes 200 000-st koorunud loomast elab täiskasvanueani vaid üks-kaks isendit.
Kaheksajala kehal puudub kaitsekilp kooriku või karbi näol - ta on paljas. Kuid kaheksajalg on see-eest kaval, osav, tugev ja ettevaatlik. Täiskasvanud kaheksajalgade vaenlaste hulka kuuluvad nendest toituvad mureenid, meriangerjad, delfiinid ja haid.  

Väga tihti päästab kaheksajala tema hea maskeering. Mureenide eest põgenev kaheksajalg paiskab vette tindipilve. Tindiga koos eritub aine, mis ründaja meeled halvab.

Huvitavat:
· Esimene tint valmistati kaheksajala tindist
· Kaheksajalgade varjupaiga võib ära tunda sissekäigu ees lebavate munakoorte järgi
· Kui kaheksajalg kaotab ühe oma kombitsatest, võib talle uus kasvada
· Kaheksajalg on õppimisvõimeline


http://et.wikipedia.org/wiki/Harilik_kaheksajalg
http://www.miksike.ee/docs/referaadid/kaheksajalg_liina.htm
Kalale.ee KIK