Tähniline merihunt (Anarhichas minor)

Tähniline merihunt (Anarhichas minor) on kalaliik merihuntlaste (Anarhichadidae) sugukonna merihuntide (Anarhichas) perekonnast. 

[Inglise spotted wolffish, spotted sea catfish, leopardfish; saksa Gefleckter Seewolf, Geflekter Katfisch; prantsuse loup tachete; itaalia bavosa lupa; hispaania perro pintado; fääri liri; islandi hlyri; taani plettet havkat, tigerplettet havkat; hollandi gevlekte zeewolf; innuiidi kerak, kaerrak, hlyri; norra flekksteinbit; rootsi fläckig havskatt; poola zebacz pstry; soome kirjomerikissa, meripantteri; vene зубатка пятнистая
Jääb oma suuruselt ja eluviisilt merihundi ja sinise merihundi vahele. FishBase's suurim pikkus 1,8 m ja kaal 27,9 kg. Hammastik on vähemjõuline kui merihundil, ent jõulisem kui sinisel merihundil.

Noorjärgus on kala kehal laiad ja tumedad triibud, ent pärast seda kui tähniline merihunt “kolib” elama merepõhja, muutuvad triibud tähnideks. Elab mõnevõrra vähem lõunas ja enam põhja pool kui merihunt: Norra rannikul Bergenist “kõrgemal”, Põhjamerre siseneb väga harva ja Läänemerre ei satu. Islandi vetes tabatakse keskmiselt 1 tähniline merihunt 20 merihundi kohta.

Nagu teisedki merihuntlased elab peamiselt mandrilaval, kuid erinevalt merihundist kallaste lähedale ei tule, väldib ka veetaimede tihnikuid. Liigub vees mõnevõrra laialdasemalt kui merihunt, kuid liikumine on siiski kohalik ja piiratud.

Suve lõpul või varasügisel koevad sajakonna meetri sügavuses vees 12-50 000 marjatera, mis kleepuvad marjatompudeks. Marja valvavad isased. Täiskasvanuks saavad 7 aastaselt ja võivad elada kuni 21 aastat.

Toidulaud sama, mis merihundil, kuid vähem sööb okasnahkseid ja merekarpe, rohkem meretähti, veetaimi ja ka kalu.
Peamised tööndusliku püügi alad on Barentsi meres ja Gröönimaa vetes.

Maitselt ei jää tähnilise merihundi liha alla merihundi omale või on sellest isegi etem. 
Tähnilise merihundi nahka on kasutatud jalatsipealsete või käekottide valmistamiseks, samuti raamatuköitmiseks; Gröönimaal tehti nahast  marjakorjamise paunu.

Aastane töönduslik väljapüük 2000-2012. a vahemikus 3 000 - 11 600 tonni. Peamisteks püüdjateks on Island ja Norra.

Allikad:
Loomade elu 4. kd Kalad. Tallinn, 1979
Anarhichas minor FishBase's (september, 2014)
Spotted wolffish Wikipedias (inglise)


Vaata lisaks:

Sinine merihunt (Anarhichas denticulatus)
Merihuntlased (Anarhichadidae)
Merihunt (Anarhichas lupus)
Kaugida merihunt ehk beringi merihunt (Anarhichas orientalis)
Huntangerjas ehk angerhunt (Anarhichthys ocellatus)
Hotmedia.ee