Sinine merihunt (Anarhichas denticulatus)

Sinine merihunt (Anarhichas denticulatuson kalaliik merihuntlaste (Anarhichadidae) sugukonna merihuntide  (Anarhichas) perekonnast. 

[Inglise northern wolffish, bull-headed catfish, broad-headed catfish, arctic wolffish; saksa Blauer Seewolf, Blauer Katfisch; prantsuse loup gelatineux; itaalia bavosa lupa; hispaania lobo; fääri blagoma; islandi blagoma; taani bredbandet havkat;  innuiidi kerak; norra blasteinbit; rootsi bla havskatt; poola zebacz czarny; soome sinimerikissa; vene cиняя зубаткавдовица]  Kalaliik merihuntlaste (Anarhichadidae) sugukonnast. Elab Norra meres, Fääri saarte, Islandi ja Gröönimaa vetes, Barentsi meres ja Põhja-Ameerika idarannikul.

Põhjakala; 60-970 m sügavusel, Barentsi meres kuni 250 m sügavusel. Otsib suuremat sügavust ja liigub rohkem kui teised merihuntlased. Eelistab mudast põhja. Toitub okasnahksetest, koorikloomadest, molluskitest, meduusidest ja kaladest. Tema hammastik on vähem arenenud kui teistel merihuntlastel ja ta sööb ka neist vähem molluskeid ja vähilaadseid, rohkem meduuse ja kala.

Max pikkus 180 cm, max kaal 20 kg (mõnedel andmetel on tabatud ka 32 kg isend), vanus kuni 14 aastat. Tavaliselt 70-110 cm ja 4-15 kg (Barentsi meres).

Sinine merihunt on ühtlaselt tumehall või tumepruun, tähnid on tuhmid ja nende koondumine triipudeks vaevumärgatav.

Kudemispaigad ebaselged, kuid koeb kevadel, suvel või sügisel suures sügavuses 23-29 000 marjatera. Marja ennast ei ole leitud. Barentsi meres tabatavatel emastel isenditel pole kunagi tuvastatud väljaaarenenud, valmis marja ja seetõttu on pomoorid andnud talle nime вдовица – lesknaine.

Sinise merihundi liha on vesisem ja lörtsim kui tema sugulastel, seepärast püütakse teda töönduslikult ka vähem: 2 500 - 8 600 tonni aastas (Norra).
– 
Külmutamine lõhub sinise merihundi liha rohkem kui hariliku merihundi või tähnilise merihundi oma; tema liha kasutatakse aga töönduslikul paltusepüügil õngejadade söödastamiseks. 
Huvipüügil on sinine merihunt hinnatud. 

  
Allikad:
Loomadeelu 4. kd Kalad. Tallinn, 1979
Northern wolffish Wikipedias (inglise)
Anarhichas denticulatus FishBase's (september, 2014)
Vaata lisaks:

Tähniline merihunt (Anarhichas minor)
Merihuntlased (Anarhichadidae)
Merihunt (Anarhichas lupus)
Kaugida merihunt ehk beringi merihunt (Anarhichas orientalis)
Huntangerjas ehk angerhunt (Anarhichthys ocellatus)