Pardturbikud (Erimystax)

Pardturbikud (Erimystax), kiiruimsete luukalade perekond karpkalaliste (Cypriniformes) seltsi karpkalalaste (Cyprinidae) sugukonna alamsugukonnast teiblased (Leuciscinae). Inglise slender chubs.

Leviala Põhja-Ameerikas USAs. Keskmistes ja väiksemates jõgedes. Eelistavad kivist põhja ja selget, puhast vett. Toituvad väikestest limustest, putukavastsetest, ühepäevikutest. Pikkus kuni 14 cm.

Perekonnas on 5 liiki (FishBase, 2020):

Erimystax cahni (C. L. Hubbs & Crowe, 1956) (Slender chub) – sale pardturbik. Tennessee jõe ülemjooksu vesikonnas (Holstoni, Clinchi ja Powelli jõgedes) Tennessee ja Virginia osariikides. Demersaalne. Subtroopikas. Keskmise suurusega jõgede kruusastel või kivistel lõikudel. Toitub limustest, kärbestest jm. Pikkus kuni 9,4 cm (TL), tavapikkus 6,3 cm (TL). Väga ohustatud (EN).


Erimystax dissimilis (Kirtland, 1840) (Streamline chub) – tähniline pardturbik. USA: Ohio jõe vesikonnas New Yorgi osariigi lääneosast kuni Indiana osariigi põhjaosani ja lõunasuunas Alabama osariigi põhjaosani. Demersaalne. Parasvöötmes. Mõõduka vooluga suurtes ja väikestes jõgedes, ka järvedes. Pikkus kuni 14 cm (TL), tavapikkus 8,8 cm (TL). Pole ohustatud.Erimystax harryi (C. L. Hubbs & Crowe, 1956) (Ozark chub) – ozarki pardturbik. USA: Ozarki platool St. Francise ja Valge (White) jõe vesikondades Missouri ja Arkansase osariikides. Bentopelaagiline. Parasvöötmes. Nii väikestes kui ka suurtes jõgedes mõõdukas veevoolus, eelistab kivist või liivast-kivist põhja. Toitub peamiselt putukavastsetest. Pikkus kuni 11 cm (TL). Pole ohustatud.Erimystax insignis (C. L. Hubbs & Crowe, 1956) (Blotched chub) – laiguline pardturbik. USA: Cumberlandi ja Tennessee jõgede vesikondades Virgina, Põhja-Carolina, Kentucky, Tennessee, Georgia ja Alabama osariikides. Demersaalne. Parasvöötmes. Kiire vooluja kivise põhjagaga keskmistes ja väiksemates jõgedes. Toitub peamiselt putukatest ja nende vastsetest. Pikkus kuni 10 cm (TL), tavapikkus 6,1 cm (TL). Pole ohustatud.Erimystax x-punctatus (C. L. Hubbs & Crowe, 1956) (Gravel chub) – kruusa-pardturbik. Põhja-Ameerika: Kanadas Thamesi jõestikus Ontario osariigi lõunaosas; USAs Ohio jõe vesikonnas New Yorgi ja Pennsylvania osariikidest kuni Wabachi jõeni Illinoisi osariigis, Mississippi vesikonnas Wisconsini Minnesota osariikide lõunaosast lõunasuunas kuni Arkansase põhjaosa ja Oklahoma idaosani, ka Ouachita jões Arkansases. Demersaalne. Parasvöötmes. Nii suurtes kui ka väikestes jõgedes, eelistab kruusapõhja. Toitub ränivetikatest ja pisikestest veeputukatest. Pikkus kuni 11 cm (TL). Pole ohustatud.


Veebruar, 2020

Vaata lisaks:

Teiblased (Leuciscinae)