Harilik noolhaug (Sphyraena sphyraena)

Harilik noolhaug (Sphyraena sphyraena) on kalaliik noolhaugide (Sphyraena) perekonnast ja noolhauglaste sugukonnast - viimast vaadeldakse kuuluvana ahvenaliste seltsi makrelliliste alamseltsi, kuid võib olla käsitletud ka teisiti.

[Inglise european barracuda; saksa Europäiscer Barrakuda, Gemeiner Pfeihecht; prantsuse becune europeenne; hispaania espeton, picudo; kreeka leutsos, sfirna; itaalia aluzzi, lozzu, luzu, magnusa, scarmu jm; portugali barraguda, bicuda; türgi iskarmoz, sphyrna, turna; araabia asfirna, broche, moghzal, siren jm; soome barrakuda]"Atlandi ookeani idaosas ja Vahemeres elab harilik noolhaug, kelle küljejoones loendatakse üle 130 soomuse. Mõnikord läheb ta ka Musta merre. Noolhaugi pikkus on sageli üle ühe meetri, ehkki enamasti leitakse väiksemaid isendeid. Noolhaugi selg on rohekassinine, küljed hõbehallid roheka helgiga. Külgedel, küljejoonest kõrgemal, paikneb rida tumedaid, arvult tugevasti varieeeruvaid ristvööte.
Noolhaug elab shelfialal, mitte sügavamal kui 100 m. Ta on tavaliselt rööveluviisiga, varitsedes saaki kivide ja kaljude vahelistest peidikutest või veealuse taimestiku tihnikutest. Sellise jahipidamisviisi kõrval ründavad noolhaugid sageli rühmiti väikeste kalade (näiteks stauriidide, anshooviste, sardiinide jt.) parvi. Sel juhul röövkalad jälitavad oma ohvreid. Suuri parvi noolhaugid ei moodusta. Rohelise neeme ja Ginea lahe piirkonnas püütakse neid õngega ja vähesel hulgal ka traaliga. Aafrika maades on noolhaugi liha väga hinnatud."1

Suurim pikkus 165 cm (tavapärane 60 cm), suurim kaal 38,55 kg.

Allikad:
1 Loomade elu 4. kd Kalad. Tallinn, 1979
Sphyraena sphyraena FishBase's (september, 2014)
September, 2014

Vaata lisaks:

Hõbedane noolhaug (Sphyraena argentea)
Hiid-noolhaug ehk barrakuuda (Sphyraena barracuda)
Noolhauglased ehk barrakuudad (Sphyraenidae)
Hotmedia.ee