Hiid-noolhaug ehk barrakuuda (Sphyraena barracuda)

Hiid-noolhaug ehk barrakuuda (Sphyraena barracuda) on kalaliik noolhaugide (Sphyraena) perekonnast ja noolhauglaste sugukonnast - viimast vaadeldakse kuuluvana ahvenaliste seltsi makrelliliste alamseltsi, kuid võib olla käsitletud ka teisiti.

[Inglise great barracuda; saksa Großer Barrakuda, Amerikanischer Pfeilhecht; prantsuse barracuda, becune, brisure; hispaania picuda barracuda, picuda; portugali barracuda, bicuda, bacuda, carama, gaviana; araabia aqam, gaila, gidd, iqama, kadd; jaapani oni-kamasu; soome barrakuda; vene барракуда большая, щука морская]"Sugukonna suurim esindaja on hiid-noolhaug e. barrakuuda /---/, kes kasvab kuni 2-3 m pikkuseks. Ta elab Vaikse ookeani lääneosa, samuti Atlandi ja India ookeani troopilistes vetes. Eriti sage on hiid-noolhaug Kesk-Ameerika vetes — Bahama saarte, Florida ja Kuuba ümbruses, Mehhiko lahes ja Kariibi meres. Ta elab shelfialal nagu teisedki liigid, esinedes seejuures väga madalal, ranniku vahetus läheduses. Hiid-noolhaug toitub eranditult kaladest, mõnikord vägagi suurtest ja sööb nagu haidki sagedasti õngejadadega püütud tuunikalu. On teada juhte, kus hiid-noolhaugid tungisid kallale ujuvatele inimestele. Nad on sageli süüdlased õnnetusjuhtumites, mis kirjutatakse haide arvele.
/---/
Väiksemate noolhaugide (kuni 60 cm ja 1,5 kg) liha on väga maitsev ning kõikjal kõrgelt hinnatud. Hiid-noolhaugi liha võib aga toiduks kasutatuna, eriti Kesk-Ameerikas, tekitada raskeid, kauakestvaid mürgistusi, mis väljenduvad lihaste valudes, närvikeskuste ja naha kahjustustes ning teisteski nähtudes. Mõnikord lõpevad need mürgistused surmaga (seda mürgistust nimetatakse siguateroosiks). Ilmselt põhjustavad haiguse ja surma hiid-noolhaugi lihastesse kogunevad toksiinid, mis on pärit korallriffide vahel elavate mürgiste kerakalalaste lihast, keda hiid-noolhaugid hakkavad toiduks kasutama alles siis, kui on saavutanud teatud suuruse. Samal ajal on korallideta piirkondadest pärinevate teiste noolhaugide liikide suurte isendite (näiteks Kalifornia rannikuvetest püütud suurte hõbedaste noolhaugide) liha inimesele alati ohutu."1 

Noolhaugidest suurim; kasvab kuni 2 m pikkuseks (tavapärane 60-100 cm) ja kaalub kuni 50 kg (tavapärane 2,5-9 kg).

Aastane töönduslik väljapüük (2000-20011. a) vahemikus 5 142-19 712 tonni. Peamiseks püüdjaks Indoneesia.

Allikad:
1 Loomade elu 4. kd Kalad. Tallinn, 1979
Sphyraena barracuda FishBase's (september, 2014)
Great barracuda Wikipedias (inglise)
September, 2014
Viimati: veebruar, 2018

Vaata lisaks:

Hõbedane noolhaug (Sphyraena argentea)
Noolhauglased ehk barrakuudad (Sphyraenidae)