Euroopa tuur ehk harilik tuur (Acipenser sturio)


Euroopa tuur, ka harilik tuur, (Acipenser sturio), kalaliik tuuraliste (Acipenseriformes) seltsi tuurlaste (Acipenseridae) sugukonna perekonnast tuurad (Acipenser). Liiki on pikka aega nimetatud ja nimetatakse ka praegu veel sageli atlandi tuuraks. (Uuemates käsitlustes kannab atlandi tuura nime kalaliik Acipenser oxyrinchus). Inglise sturgeon, european sturgeon, european sea sturgeon, baltic sturgeon, common sturgeon, atlantic sturgeon; prantsuse esturgeon commun, esturgeon atlantique d'Europe, esturgeon atlantique; leedusturys, atlantinis ersketas; läti store; poolajesiotr zachodni; rootsi stör; saksa Stör, Baltisher Stör, Gemeiner Stör; soome sampi; taani stųr, vene Aтлантический осетр.Üliharuldane, tõenäoliselt väljasurev liik. Maailmameres hinnatakse olevat veel 1000, Euroopa meredes 400 isendit. Arheoloogiliste uuringute põhjal tuli euroopa tuur Põhjamerest Läänemerre umbes 3000 aasta eest. Acipencer oxyrinchus tuli Läänemerre umbes 1000 aastat tagasi ning paari sajandi vältel elasid Läänemeres samaaegselt mõlemad liigid. Umbes 800 aastat tagasi suri Acipenser sturio Läänemeres välja. Põhjuseks peetakse kliima muutumist. On võinud vähesel määral elutseda Läänemeres püsielaniku või juhukülalisena ka pärast kliima muutumist, kuid viimase 2-3 sajandi jooksul on kalateadlase Meelis Tambetsa hinnangul kõik Läänemerest püütud tuurad olnud Acipencer oxyrinchus'ed.

Veel 19. sajandil oli ta Atlandi ookeanis laialt levinud, eriti Euroopa ranniku ääres Nordkapi neemest Prantsusmaa ja Hispaania rannikuni, kuid 19. sajandi lõpuks muutus ta haruldaseks. Esineb Euroopa ja Põhja-Aafrika rannikulähedastes vetes. Koelmud on jõgede tõkestamise ja reostuse tõttu suures osas hävinud. Ainsa loodusliku paljunemise paigana on teada ala Garonne vesikonnas Prantsusmaal. (1994.a.)

Välimuselt äärmiselt sarnane Atlandi tuuraga.

Põhitoiduks bentilised selgrootud (limused, kirpvähilised, kakandilised jt.) ja kalad. FishBase andmeil pikkus kuni 6 m (tavapikkus 125 cm) ja 400 kg, eluiga kuni 100 aastat.

Viimati: jaanuar 2018


Allikad:
http://www.fishbase.org/summary/2066
http://en.wikipedia.org/wiki/European_sea_sturgeon

Vaata lisaks:

Atlandi tuur (Acipenser oxyrinchus)
Atlandi tuur liiginimena
Atlandi tuur Eestis
Tuurlased (Acipenseridae)
Tuuralised (Acipenseriformes)
Hotmedia.ee