Lambtoni maduuss (draakonilaadne olend inglise folklooris)

Lambtoni maduuss, draakonilaadne olend inglise folklooris. Lugu pärineb Inglismaa kirdeosast ja on seotud Weari jõega. Väidetavalt pärineb legend 13. sajandist.

Ühel pühapäeval ei läinud noor John Lambton, Lambtoni mõisa pärija, koos perega kirikusse, vaid hiilis hiilis Weari jõe äärde kala püüdma. Teel kohtas ta vanameest (nõida), kes hoiatas, et kirikusse minemata jätmisest ei tule midagi head. Jõest püüdis John umbes 90 cm pikkuse angerja või silmulaadse olendi, kelle pea mõlemal küljel oli üheksa hingamisava. Olend oli ebameeldiv ja John viskas ta lähedal asuvasse kaevu.

John Lambton jõudis meheikka ja läks välismaale ristisõtta, madu kasvas aga aina suuremaks ja roomas kaevust Weari jõkke (mõnes versioonis keeras madu ennast seitse korda ümber mäe).

Olend terroriseeris lähedasi külasid, sõi lambaid, jõi lehmadelt piima ja viis minema väikelapsi. Kui madu suundus Lambtoni lossi lähedale, suutis Isand (John Lambtoni eakas isa) teda mõnevõrra rahustada, pakkudes talle igapäevaselt üheksa hea lehma, kokku 20 gallonit. Iga päevaga muutus madu aina tugevamaks ja näljasemaks. Pahasena kiskus ta oma sabaga puid välja ja keerutas neid nagu nuia. Mitmed vaprad külaelanikud üritasid olendit tappa, kuid said hukka. Ka rüütlid ründasid metsalist, kuid ükski neist ei jäänud ellu. Kui ussilt tükk küljest raiuti, kasvas see kohe oma kohale tagasi.

John Lambton tuleb ristisõdadest tagasi koju seitsme aasta pärast ja tundes ennast maduussi pärast süüdlasena, otsustab olendi tappa. Ta küsib selleks nõu Durhami lähedal asuva nõia käest. Nõid käsib tal katta oma soomusrüü ogadega ja võidelda ussiga Weari jões, kus too veedab nüüd oma päevi ümber suure kivi keerdununa. Nõid ütleb ka, et pärast ussi tapmist peab John tapma esimese elusolendi, keda ta näeb, muidu on tema perekond üheksa põlvkonda neetud ega sure oma voodites.

John valmistab nõia juhiste järgi oma raudrüü ja lepib isaga kokku, et kui ta on ussi tapnud, puhub ta kolm korda jahisarve – selle märguande peale peab isa vabastama hagija, et koer jookseks Johni juurde, kes saaks siis hagija tappa ja selliselt needust vältida.

Seejärel võitleb John Lambton jõe ääres maduussiga. Soomusrüü ogad vigastavad metsalist, kui too ennast ümber Johni tahab keerata; olendi küljest mõõgaga raiutud tükid kukuvad aga jõkke ja vool viib need minema enne kui need jõuavad tagasi kasvada. Lõpuks on maduuss surnud ja John puhub jahisarve. Kahjuks on Johni isa nii elevil, et unustab hagija lahti lasta ja tormab ise esimesena poega õnnitlema. John ei suuda oma isa tappa ja tapab hagija nagu oli mõeldud, kuid see enam ei aita – üheksa põlvkonda Lambtoneid on neetud.

Legendist on tehtud laul, millest on erinevaid variante ja mida lauldakse Inglismaal tänaseni. Lambtoni maduussi lugu on andnud ainest mitmete raamatute, ooperi ja mängufilmi jaoks.

Allikas: Wikipedia

September, 2022

Vaata lisaks:

Knucker (veedraakon inglise mütoloogias)
Jenny Greenteeth (tiigikoletis inglise folklooris)
Davy Jones (merekoletis inglise folklooris)
Asrai (müütiline veeolend inglise folklooris)