Bottarga

Roog, mida Itaalias valmistatakse eeskätt hariliku kefaali (Mugil cephalus) marjast. Roa täpsem nimetus onBottarga di muggine, eristamaks seda soolatud-pressitud-kuivatatud tuunist vi mkkalast (vastavalt bottarga di tonnoja bottargo di pesce spada).Prantsusmaal on roa nimetuseks poutargueja Kreekas avgotaracho, kuid need ei pruugi olla valmistatud hariliku kefaali marjast, vaid seal kasutatakse ka teiste kefaalide marja. Nimetus bottarga(Sardiinias buttariga) tuleneb araabia snast butārikh, mistähendab araabia keeles soolatud kalamarja.

Itaalias nimetatakse bottargat ka Sardiinia kaaviariks. Krgelt hinnatakse bottargat ka Prantsusmaal Provence´s ja Tuneesias. Jaapanis valmistatakse analoogset, kuid pehmema tekstuuriga rooga, mille nimi on karasumi. Erinevate nimede all tuntakse kalamarja sellelaadset valmistamist veel mitmetes Euroopa, Aasia ja Aafrika piirkondades.

Bottarga valmistamiseks kalamari (enamasti otse marjakottides) soolatakse, pressitakse, kuivatatakse (päikese käes) ja kaetakse vahel säilitamise huvides ka vahakihiga.

Maitset on vrreldud kuivatatud an¹ooviste maitsega.

Bottargat kasutatakse Itaalias pastaroogade juures vi süüakse eelroana tomatite, oliivili ja sidruniga. Prantsusmaal süüakse suupistena röstsaial, maitsestatakse oliivili, sidrunimahla ja pipraga.

November 2017
Kalale.ee KIK