Atlandi polaarhai (Somniosus microcephalus)

Atlandi polaarhai (Somniosus microcephalus), hailiik polaarhailaste (Somniosidae) sugukonna perekonnast polaarhaid (Somniosus). Inglisegreenland shark, ground shark, oakettle; saksa Grönlandhai, Eishai; prantsuse laimargue du Groenland; hispaania tollo de Groenlandia; grööni eqalussuaq; islandi hákarl; innuktiidi eqalukuakjm; norra hkjerring; rootsi hkäring; soome jäähai,holkeri; vene акула полярная атлантическая.

Kige phjapoolsem ja kige külmalembesem hailiik. Levinud laialt Gröönimaa, Islandi, Kanada, USA, Taani, Saksamaa, Norra ja Venemaa vetes temeperatuurivahemikus 0,6-12 °C. Vib viibida kuni 2200 m sügavusel, suvisel ajal on tavaliselt 180-550 m sügavusel. Suurim mdetud pikkus 730 cm, suurim mass 775 kg, tavaliselt 2,4-4,8 m pikk ja kuni 400 kg raske.

19. sajandi keskpaigast kuni 20. sajandi 60-ndate aastateni püüti Gröönimaal ja Islandil aastas kokku kuni 50 000 polaarhaid, seda peamiselt haimaksali saamiseks. Tänapäeval on ametlik väljapüük tunduvalt väiksem, vaid 10-20 tonni (24 t 2014. a), kuna haimaksalis sisalduvaid vitamiine saadakse teisiti (toodetakse), polaarhai liha on aga krge uureasisalduse tttu värskelt nii mürgine, et ei sobi toiduks ei inimestele ega veokoertele. Ka vib toores hailiha tekitada sööjas tugeva joobe sarnase seisundi – seda söönud veokoerad ei suuda enam seisma jääda. Küll aga süüakse seda kala hapendatuna.

Vt hapuhai ehkhákarl

November 2017
Kalale.ee KIK