Pärimus: Meelva Järv

Lugu Meelva järvest ja selle mustast poisist

Meelva järv asub Räpinast 5 km kaugusel Meelva küla juures. Ta on suuremalt jaolt ümbritsetud sooga.
"Neljapäevane päev vist oli, kui mina ja isa tahtsime minna Meelva järvele kalale. Oli ilus suvehommik. Teel eksisime ära. Kell võis olla umbes viie ümber, kui nägime enda ees musta poisikest jalutavat. Vahel pöördus poiss ümber meie poole ja tõmbas sõrmega ning lausus: "Tulge aga julgesti järele, küll juhatan teid õigele teele." 
Olime käinud juba hulga maad. Juba hakkas pimenema. Kord-korrast muutus teerada laiemaks ning kõvemaks. Äkki aimas isa midagi, meie olime "õiget usku". Isa lõi ristimärgi ette ja mina tegin sama. Pääle selle poisike hakkas kaugemale minema. Isal läks süda täis ja hüüdis kõva häälega: "Kui sa, kurat, meid koju ei vii, löön su maha!" 
Must poiss muudkui naeris aina. Isa märkas kohe, et tegemist on vanakuradiga, kes meid võrgutas. Isa võttis maast ühe lühikese kaika ning lõikas noaga risti pääle ja viskas poisikesele järele. Poiss kadus kohe nagu maa alla ja meie silmad pääsesid lahti. Olime tammunud kogu aja ümber oma elamute."
ERA II 245, 597/8 (2) < Räpina khk., Räpina v., Raigla as., Vanaküla t. - Kaljola Kuus, Räpina algkooli õpilane < Jaan Ainsalu, s. 1884 (1939) Sisestas ja redigeeris Mare Kalda 2006

Allikas:
http://www.folklore.ee/lepp/rapina/?sel_id=2