Pärimus: Latsejärv

Lajassaare maa peal pidi olema Latsejärv. Kui ma olli lats veel, lammastega karjan käisi, siis seal olli üts kuusemets ja sääl ümber alati oli kevade vesi. Ja ütskord, kui ma seal karjas oll, siis juusk üle vee õkvalt metsa sinna kivestu puule üts veikene hallis riides poisike. Tuu on mul nii meeles. Ja vana inemese ütelsiva, et tuu on vaim. Paljud olid näinu. Mõni ütelnu, et sääl vajunu nagu hainaruga laiale ja tuud näinu. Järvehen oll ka latse nutmist kuultu.
RKM II 308, 205/6 (2) < Karula khk., Kirbu k., Allika t. - Mall Hiiemäe < Aliide Pulst, 82 a. (1973) Sisestas Eva-Kait Kärblane 2001, kontrollis Anne Kaaber 2002, parandas Kairika Kärsna 2003

Karula vallas Kivestu lähedal on asunud väike järv, mida kutsutakse Latsejärveks. Ta on saanud oma nimetuse sellest, et sinna on üks tüdruk uputanud oma lapse. Tihti on sealt ööseti kuuldud lapse nuttu.
Kui mõned julgemad on vaatama läinud, pole nähtud last ega kuuldud ka lapse nuttu. Nüüd on järv peaaegu kinni kasvanud. Vanarahvas usub kindlasti, et lapse hing ei saa rahu, sest ta on vägivaldset surma surnud.
ERA II 243, 439 (3) < Karula khk., Karula v., Üstemäe t. < Urvaste khk., Antsla v., Kärna t. - Leontiine Turm, Pikkjärve algkooli õpilane < Reinhold Turm, 47 a. (1939) Sisestas Eva-Kait Kärblane 2001, kollatsioneeris Mare Kalda 2006

Allikas:
http://www.folklore.ee/lepp/karula/?sel_id=2