MEPPS

MEPPS


Kalastustarvete (esmajoones lantide) kaubamärk ja neid tootev ettevõte.

Eelmise sajandi alguses töötas Prantsusmaal Peugeot tööstuses mehhaanik-insener Andre Meulnart, kirglik kalamees, kes valmistas spinningurulle ja lante algul enese jaoks. Ta tegi mitmeid leiutisi ning patenteeris mõned landimudelid juba 1930-ndatel aastatel. Et andeka leiduri loodud kalastusasju laiemalt tootma hakata, asutati Pariisis "Manufacturier D'Engins De Precision Pour Peches Sportives" (kõrgtäpsete huvikalastusvahendite tootmine), esitähtede järgi M.E.P.P.S.

Andre Meulnart Andre Meulnart                     Todd Sheldon Todd Sheldon


1951. a kalastas USAs jänki Todd Sheldon, aga ei saanud miskit, kuni pani otsa kotis paar aastat vedelenud landi. Selle oli toonud talle sõber Frank Velek, kes teenis sõjaväelasena Prantsusmaal. Todd sai uue landiga neli forelli. 
Todd, kes tegeles tollal juba väikestviisi kalastusäriga, võttis nõuks „prantsuse pöörlevaid“ USA-s müüma hakata. Alguses käis äri nii, et Todd saatis Prantsusmaale Franki sõbrannale nailonsukki ja sõbratar saatis vastu lante, aga landimüük hakkas USA-s minema nii hästi, et Todd tegi Frangi vahendusel tutvust Andre Meulnartiga ning neist said sõbrad.

A very old Mepps Super Shimmy 

Prantsuse lantide ameerikalik turundus sünnitas ajapikku maailma landi nr 1, nagu Meppsi nüüd kiidetakse.
Praegu toodetakse Meppsi Prantsuse Rivieras, paigas nimega Contes Paillon, firmas Sheldons Inc. Lante valmistab seal umbes seitsekümmend inimest ning need lähevad müügile enam kui 80 riiki. Reklaami peale landi tootjad ja müüjad enam raha õieti ei raiskagi – Mepps müüb ennast ise. Tõsiasi on seegi, et nii mõne kalamehe jaoks on sõna Mepps kõikide lipplantide sünonüümiks.

Eestis jõudsid pisemad lipplandid kalameeste arsenali hulgalisemalt alles siis, kui oli juba saada piisavalt tundlikke ritvu, kergeid rulle ja peeni tamiile, seega üheksakümnendatel. 
Meppsi tuntumad landimudelid on lipplandid Aglia, Aglia Long, Comet, Lusox ja võnklant Syclops.
Peamine erinevus lipplantide mudelite vahel seisneb lipatsi erinevas kaldenurgas vedamisel: Aglia – 60°, Comet – 45°, Aglia Long – 30°, Lusox – 25°.

http://www.mepps.com/