Landilugu: Nilsu

Landilugu 5: Nilsu ehk Nils Master Invincible

  

Tuntud ja hinnatud vabinalant, valitud korduvalt soome kalameeste eelislandiks.
 
Landi tootjaks on ettevõte Finlandia-uistin Oy, perefirma, mille rajasid Kalevi ja Hannu Kangas aastal 1963, mil USAs olid soomlaste vabinalandid ülimenukad. Alguses toodeti lante, mis olid vägagi sarnased Rapala Originaliga, siis loodi teistsuguse kujuga lant ja uus kaubamärk. Landikeha muudeti kaarjaks ning sabaosas peenemaks, kasutama hakati põiksuunalisi landimustreid ning julgeid värvinguid. Landid valmistati balsast ja/või apassipuust, suur osa oli (ja on ka nüüd) käsitööl.

 
Invincible ehitus
 
Kui landisarja jänkidele 1965. a esitlema hakati, oli sellele tarvis nime – rootsipärane Nils sai valitud seetõttu, et USAs olid sellel ajal moekad skandinaaviahõngulised landinimed. Nii sündiski Võitmatu Nils Master ehk Võitmatu meister Nils, kuis just tõlkida. Samasugustel kaalutlustel on ka Finlandia-Uistiin Oy logol sarviline viikingikiiver.

Nilsu müügiedu ei tugine siiski üksnes julgetel värvidel ja turunduskunstil, lant peab ka kala püüdma. Invincible püüab – eriti edukas on ta vooluvees ja lant töötab hästi ka tugeva vooluga. Ehkki Invinsible´t peetakse Soomes vaat et parimaks haugilandiks, peibutab lant edukalt ka lõhet, forelli, ahvenat ja koha.

Landi loojad peavad kõige olulisemaks landi erku, tihedat võnkumist, mis koos julge, isegi konfliktse värvinguga ahvatleb röövkala ründele. Invincible töötab hästi nii heite- kui ka veopüügil. 

Invincible´st on 4 erinevat mudelit. 

Invincible Shallow (15cm/20g) on madala vee vabinalant, mis on konstrueeritud kalastuseks eriti madalas vees ja sukeldub vedamisel vaid kuni poole meetri sügavusele veepinna alla. Teda tasub kasutada vara kevadel või hilja sügisel, kui kala on madalas.

 
Invincible Floating on ujuv-hõljuv vabinalant, mille liikumissügavus sõltub landi pikkusest ja kaalust – kui väike lant (5cm/6g) sukeldub kuni 1 meetri sügavusele, siis suurim variant (25cm/120g) ujub 6 m sügavusel; toodetakse 7 erinevas suuruses (3-25 cm).


Invincible Sinking (15cm/42g) on uppuv lant, mis on loodud kalastamiseks järskude kallaste ääres – kui haug „istub“ sügaval, ei meelita lant tavaliselt kala üles, vaid peab ise kalani vajuma.

  
Invincible DR
Invincible DR (deep runner) on suurema, kiiresti lanti suurde sügavusse viiva sukeldusnokaga, kuid väikese erikaaluga lant – kui lant tonksab oma nokaga põhja, on see õige varustuse puhul käega ridvalt tuntav – nüüd tehakse kerimispaus ja lant tõuseb vees kõrgemale; see lant võimaldab püüda kala suurest sügavusest kartmata, et lant kinni jääks.

Erinevaid värvinguid on nilsudel üle 40-ne.
   
PS. Invincible vabisemissagedust, esmajoones aga ujumissügavust, saab timmida painutades näpitsatega landi ninamikus paiknevat nööriaasa üles- või allapoole. Et aas on ühenduses landi tugeva teljesüdamikuga, pole karta selle murdumist või küljesttulekut. Pärast timmimist peaks landi vette kastma ja veenduma, et mäng ikka hõrguks muutus.