Bete Krokodil

Bete Krokodil, ka Krokodil

Legendaarne võnklant, mida tänapäeval toodab Finlandia-Uistin OY.

Landimudeli eeskujuks on tõenäoliselt XIX sajandi keskel Rootsis toodetud lant SKS. Nüüdisaegse Krokodili töötas välja rootslane Tage Tysklind, kes hakkas seda tootma 1940. aastal loodud kaubamärgi Bete all. Lant on C-koolutuses ja sümmeetrilise kontuuriga, kuid landi tagaosa on mõnevõrra paksem ja raskuskese seetõttu landi keskpunktist tagapool.

Krokodili tootjal (Tyskling AB) tekkis vaatamata landi suurele populaarsusele probleeme landi turustamisega. Et Krokodili(nagu teisigi Bete lante) oli kalameestele müüdud otsemüügi teel, ei tahtnud kalastuskauplused seda müüki võtta. Tõenäoliselt oli see pigem ettekääne, tegelikuks põhjuseks aga ettevõtete võitlus landituru pärast.
Nii või naa, kuid Soome tuntuima kalastuspoe Schröder müügipealikule tehti ühe kalareisi ajal pakkumine Tysklind ABära osta. Schröder Oy kuulus sellel ajal ABU-le. Ostjatega liitus ka Finlandia-Uistin Oy ning 1978. aastal osteti Tyskling AB ära  ning Krokodili (samuti teisi Bete lante) hakati valmistama Soomes. 1990-ndate alguses läks Krokodil (ja kaubamärk Bete) Finlandia-Uistin Oy ainuomandusse.

Eriti kuulsaks sai Krokodil, esmajoones aga sinine Krokodil (värvikood BSF) Turu saarestikus 1970-1980-ndatel; müügimehed kurtsid, et muid lante seal ei saagi müüa.
Selle landi kohta räägiti, et lant tuleb nööri otsa siduda salamisi peo sees, sest muidu kargavad haugid paati, samuti aga seda, et lant on nii püüdev, et kalakaitsjad peaksid selle ära keelama
  
Sinine Krokodil sobib haugipüügiks esmajoones meres ja selgeveelistes siseveekogudes. Hämusemas vees tasub proovida teisi värvinguid, nt rohelisi või ahvenakirjalisi. Lant lendab kergelt ja kaugele, seda võib vedada erinevatel kiirustel. Landi omamäng on vilgas. Sobib hästi ka veopüügiks. Populaarsemad on 70 mm ja 80 mm pikkused mudelid.

1980-ndate lõpul valmistati Fisklinga Bete kaubamärgi all ka koopia-Krokodili, mis püüdis hauge sama hästi kui päris-Krokodil.

Praegu toodetakse Krokodili suurustes 60 mm/12 g, 70 mm/ 18 g ja 80 mm/ 23 g; 70 mm pikkusest mudelist on tootmises ka pärliga versioon. Erinevaid värvinguid on 30.


Detsember 2017

Vaata lisaks:

Finlandia-Uistin Oy
Bete
Hotmedia.ee