Landilugu: Toby

ABU Toby 


Ülikuulus võnklant, Abu Garcia landitoodangu trumpäss.
 
ABU hakkas seda lanti tootma aastast 1956. Suhteliselt pikk ja kitsas landikeha on S-koolutuses ja selle küljes on kaks "uime", mis on natuke kõrvale painutatud. 

Suur tobias ja väike tobias (nigli) on levinud ulatuslikult Euroopa rannikuvetes ja Läänemereski ning nad maitsevad röövkaladele etemini kui räimed. Siiski ei saa Toby pidada tobiase täpseks jäljenduseks – nt landi uimed sarnanevad pigem räime kui nigli omadega. Teatavasti pole aga jäljenduse väline täpsus lantide puhul kaugeltki otsustav tegur –Toby jäljendab väikest saledat kalakest teatava umbmäärasusega, kuid just seetõttu pole ta üksnes merelant, vaid püüab hästi ka jões või järves. 

Kitsama ja suhteliselt raske landina on Toby väga hästi heidetav, ka vastutuult. Kaal ja kuju võimaldavad lanti hoida ka üsna tugevas veevoolus ilma, et lant pinnale tõuseks. Väiksemate tobydega saab püüda ahvenat või jõeforelli, suuremad sobivad haugile, kohale, lõhele ja ka meriforellile.

Toby toodetakse erinevates värvingutes, nii tuhmide kui ka läikivatena, enamasti soomusfaktuuriga, ent on ka siledapinnalisi mudeleid. Levinuimad värvid on hõbe, kuld, vask. "Uimed" on reeglina punased. 
Kaal; 7; 10; 12; 18; 20; 28; 40 ja 60 grammi.

Abu Garcia teeb ka Toby variatsioone.

Toby Salmo on alg-Tobyst natukene laiem, loodud lõhepüügiks vooluvees (Mörrumi jõest esimeste sulavetega). Kaal: 30 g. Toodetud on ka veokalastuseks mõeldud 22 grammist mudelit Toby Salmo Trolling.

 Toby Salmo

Toby Rocket ehk ka Toby Slim on Tobyst kitsam ja seda soovitatakse meriforelli püüdmiseks; viimase puhul on ka loobutud soomusfaktuurist ning tavapäraste värvingute ees (nt hõbe/kuld) domineerib "sigri-migri".

  Toby Rocket

Toby Vass on Toby rohukaitsmega variant: kolmiku asemel on jäigalt kinnitatud üheharuline konks, lisatud traatvuntsid ja porgandpunane villatups. Kaal: 18 g.

 Tobi Vass

Kõik mudelid pole pidevalt tootmises, ka võetakse mõni neist kui kehvastimüüv tootenimistust hoopis maha. Samas on mõistetav tootja soov Toby nimekuulsust võimalikult ära kasutada. Osalt just sellest näikse olevat toodetud niisuguseid landimudeleid nagu Toby Fat (lai, muhkjas keha, püügiks seisuvees), Toby Sono (landi häälekust tõstva ja mulle sünnitava turbulentsi-avaga), Toby Spin (lipplant, mille lipats on "uimedega",) ja Toby Jig. Viimase puhul on Toby metallkeha kaetud pehmeplastist "kalmaariga".

 Toby Fat     Toby Spin Z Toby Spin

Nõukogude ajal müüdi meil tehases Baltika (Leningrad) toodetud Toby jäljendusi, ent imitatsioone on rohkelt müügil nüüdki: nimetagem näitena lante John Toby firmalt SalmoTobia firmalt Fladen või Slim firmalt Cormoran. Ega kalamehele olegi ju tähtis, milline firma just on teinud mõne Toby-tüüpi landi - peaasi, et see püüab. Tobylised püüavad.