Kuusamon Uistin Oy

Kuusamon Uistin OY

 

Kalastusvahendite tootja Soomes, toodangu põhiosaks metallist võnklandid, lipplandid, tirgud ja kirptirgud.

Ettevõtte loojaiks olid kaks kalameest, naabrimeest ja sõpra: Paavo Putila ja Paavo Korpua.  1960-ndate keskel nappis Kuusamo kandis töökohti ning elektrik Putila ja kellasepp Korpua valmistasid ning müüsid kalapüügist vabal ajal põhjapõdra sarvedest ja nahkadest matkameeneid; mõteldi ka kämpingu rajamisele, kuid selle jaoks ei leitud paslikku paika. Suveniire valmistati ligi aasta. 
Korpual oli vanast lehmalaudast ümber ehitatud pesumaja ja selle tillukeses tagakambris valmisid ka esimesed landid. Esimesteks mudeliteks olid balsast vabinalandid Kitkan viisas ja Muojärven vikkelä, neile järgnes peagi lusiklant Lätkä, osteti ka õigused Lausamo puukala valmistamiseks. Et landid püüdsid korralikult ja ümbruskonnas tekkis nende järele nõudlus, asutasid Paavod 1967. a Kuusamon Uistin OY.

Kuna Kuusamo lante kogu Soomes veel ei tuntud ja seetõttu neid ka eriti ei ostetud,  jättis Paavo Putila muud tegemised ning hakkas ise lante turustama: sellel oli kaubakäivele oluline mõju. Tuntuse kasvades koliti landikoda tagakambrist eraldi hoonesse (selleks osteti barakk), palgati lisatöölisi ja hangiti metallipress – põhitoodangusks said võnklandid, talitirgud ja noad. Tootenimistusse võeti kuulsad landimudelid Räsänen ja Professor.

1993. aastal muudeti ettevõte osaühingust aktsiaseltsiks; 1995. aastal otsustas Paavo Putila pensionile jääda ning kõik aktsiad jäid Paavo Korpuale ja tema kahele pojale; 2006. aastast on Kuusamon Uistin OY ainuomanikuks ning peadirektoriks Kimmo Korpua.


Praegu töötab ettevõttes 30 inimest: lante eksporditakse Venemaale, Rootsi, Islandile ja baltimaadesse. Toodangunimistus on 80 erinevat landimudelit, toodetakse ka muud kalastusvarustust ja ka näiteks suusaklambreid.
Kuusamos on ka tehasekauplus.

Kaubamärke:
Võnklandid Professor, Räsänen, Kruunu, Lätkä, Taimen, Suomi, Viiksi, Hauki, Kuha.
Vabinalant Puukala.
Lipplandid Volframilippa, Taimen-lippa, Kuusamo-lippa, Loimu-lippa, Balance-Lippa, Paavo-lippa, A-lippa, Kuf-lippa.
Talitirgud Kilpa, Varma, Serenadi, Nordic, Leija, Soul, Jazz.
Põiklant Kuusamo Tasapaino

  Aastalant 2011

Igal aastal toodetakse Aastalanti: üht landimudelit, mis on kaetud 24 karaadise kulla kihiga.

Hotmedia.ee