kotkaskalalased ehk küürlased (Sciaenidae)

Kotkaskalalased, ka küürlased (Sciaenidae) [Drums, Горбылевые]

 

Ahvenaliste seltsi sugukond,  millesse kuulub umbes 70 perekonda ja 275 liiki (varasemalt, nt "Loomade elus", umbes 150 liiki). 

 

Troopilistes ja subtroopilistes meredes laialt levinud kalad; mõned liigid sisenevad ka magevette.

 

Neil on üks seljauim sügava sisselõikega, mis eraldab uime jäiga (ogakiirtega) ja pehme osa – eesmine, ogakiirtega uimeosa on pehmest reeglina märksa lühem. Pärakuuimes 1-2 ogakiirt. Sabauim väljalõiketa. Küljejoone peaosa selgesti märgatav.

Ujupõiel harilikult mitu kõrvalharu, mis võimendavad ujupõie juurde kuuluvate lihaste abil tekitatud krooksuvaid helisid.

 

Elavad suurte parvedena Atlandi, India ja Vaikses ookeanis; hoiduvad mandrilavale ja on eriti arvukad suurte jõgede nagu Amazoonas, Mississipi, Kongo, Ganges jt suudmete lähedal, kus nad on suhteliselt madalas (alla 100 m) riimvees.

Kõigile liikidele on omane bentiline eluviis, kuigi nende hulgas on ka häid ujujaid (perekonnad Otolithes, Cynoscion). Nende seas on nii röövkalu kui ka lepiskalu, kes toituvad vaid bentosest, samuti segatoidulisi.

 

Suurimate hulka kuulub Atlandis elav kuni 2 m pikkune kotkaskala (Sciaena aquila)

Sugukonda kuuluvad krookskalad, varjukaladumbriinid jpt perekonnad.

 

Perekonnad:

 

Aplodinotus: Argyrosomus: Aspericorvina: Atractoscion: Atrobucca: Austronibea: Bahaba: Bairdiella: Boesemania: Cheilotrema: Chrysochir: Cilus: Collichthys: Corvula: Ctenosciaena: Cynoscion (varjukalad): Daysciaena: Dendrophysa: Elattarchus: Equetus: Genyonemus: Isopisthus: Johnius: Kathala: Larimichthys: Larimus: Leiostomus : Lonchurus: Macrodon: Macrospinosa: Megalonibea: Menticirrhus: Micropogonias: Miichthys: Miracorvina: Nebris: Nibea: Odontoscion: Ophioscion: Otolithes (pootsmankalad): Otolithoides (admiralkalad): Pachypops: Pachyurus: Panna: Paralonchurus: Paranibea: Pareques: Pennahia: Pentheroscion: Plagioscion: Pogonias: Protonibea: Protosciaena: Pseudosciaena (ebakotkaskalad): Pseudotolithus (kaptenkalad): Pteroscion: Pterotolithus: Roncador: Sciaena (kotkaskalad): Sciaenops: Seriphus: Sonorolux: Stellifer: Totoaba: Umbrina (umbriinid)

 

Allikad:

Loomade elu, 4. kd Kalad, 1979

Sciaenidae Wikipedias

Vaata lisaks:

Varjukalad (Cynoscion)