Fotofoor

Fotofoor, helenduselund osadel mereloomadel, peamiselt kaladel ja peajalgsetel limustel. Koosneb kolmest rakukihist. Alumise kihi rakkude tsütoplasmas on kusihappe mikroskoopilisedf kristallid, mis peegeldavad valgust. Keskmise kihi moodustavad valgust tekitavad fototsüüd-rakud. Pealmine kiht moodustab painduva, kuid tugeva valgust läbi laskva kile (kutiikula).

Fotofoorid sisaldavad sageli ka eripäraseid fotobaktereid, mis saavad kala verest hapnikku ja süsivesikuid, vastutasuks aga tekitavad valgust. Tulemuseks on bioluminestsents. Fotofoorid võivad lakkamatult helendada just nendes olevate fotobakterite tõttu. Enamasti toimub helendamine siiski impulssidena ja nende tekitamine on seotud kala närvisüsteemiga.

Helendamine võib olla rakusisene või sekreetne. Sekreetse helendamise puhul eraldab organism niisugust lima (segu kahe erineva näärme eritistest), mis helendab kas looma kehal või siis eraldub vette ja moodustab ümber looma helendava pilve.

Kaladel võivad fotofoorid paikneda peas, seljal, külgedel, ümber suu ja silmade, poistel ja mujalgi. Süvavees elavatel merikuradite (õngitsejate) liikidel on seljauime esimene kiir muutunud justkui õngeridvaks (illicium), mille otsas on justkui sööt (esca) – see illicium on võimeline helendama. Illiciumis on fotobaktereid sisaldav lima ja kala saab illiciumi veresooni laiendades või ahendades helendamist „sisse -välja lülitada“. Tavaliselt toimib see sähvatuste sarjana, kusjuures sahvatuste sagedus on liigiti erinev. Kuni 3600 m sügausel elaval helendsuul (Galatheathauma axeli) paikneb saaki peibutav helendusorgan suukoopas.


Süvavee merikurat helendava esca'ga

Limuste seas on helenduvaid liike nii kõhtjalgsete, eriti aga peajalgsete hulgas. Nt kalmaariliste seltsi umbes 300 liigist on helendumisvõimelised enam kui 70 liiki. Mõned liigid on sümbioosis fotobakteritega, enamus helenduvaid liike kasutavad aga oma fotorakkudes leiduvat luciferiini nimelist pigmentainet ja lutsiferaasi nimelist ensüümi, mis on katalüsaatoriks luciferiini ühinemisele hapnikuga – ühinemisel tekib valgus. Maismaal toimub samasugune helendamine jaaniussi puhul. Fotofoorid on ka sügavamal elavatel kaheksajalgadel.

Vähilaadsete hulgas on helenduvateks liikideks hiilgevähid ja mitmed krevetiliigid.

Jaanuar 2018