D.A.M.

D.A.M. 
Saksamaa algupäraga ettevõte ja kaubmärk. 
Algusaastaks peetakse aastat 1875, mil vennad Oskar ja  Fritz Ziegenspeck asutasid rauakaupade, spordivahendite ja kalastustarvete äri, milles kalastus tõusis esiplaanile. 
1898 asutas Fritz oma äri Fritz Ziegenspek, mis tegeles juba üksnes kalastusvahenditega. 1902.a sai see nimeks  D.A.M. (Deutsche Angelgeräte Manufaktur) ning kauplemise kõrval algas ka tootmine. Rajati oma tehased. 

1938. a esimene saksa haspelrull Quick ja sünteetiline õngenöör Damyl patenteeriti 1940. aastal (selle nööri järgi sai Eestis ühekiuliste kunstnööride üldnimetuseks tamiil); 1973 esimesed süsinikkiust ridvad Euroopas. Lantide kaubanimeks on Effzett

1995. aastast sattus D.A.M. majandusraskustesse. Firma läks hollandlaste valdusse (alul kaubamaja Borsumij, siis kontsern Hagemeyer), kuid olukord halvenes veelgi ja 2001 aastal kuulutati välja pankrott. Rühm ida-euroopa kauaaegseid kliente ostis D.A.M.i välja ning see taastati nime all Neue DAM Int GmbH, millena tegutseb nüüdki. 
2003. a. sidus D.A.M. ennast taani firmaga Lars Svendsen Holding ApS, millest sai D.A.M.-i suurosanik, ning algas vahepeal kaotatu tasategemine. 
Uuenenud D.A.M.-i eesmärgiks on liidrikoha taastamine Euroopa turul, vahendeiks kvaliteedi tõstmine ja tootenimistu laiendamine. 

Eestis esindab D.A.M.-i AS Jahipaun (vt Jahipaun).

Väislingid

http://www.dam.de/ 
http://www.jahipaun.ee/