Bioluminestsents

bioluminestsents,  organismide helendamine,

 

organismide võime keemiliste reaktsioonide läbi toota ja kiirata (mittesoojuslikku) valgust. Bioluminestsents on paljudel (suurematel) loomadel võimaldatud sümbiontsete organismide (tavaliselt bakterite) poolt.

Bakteritel toimub bioluminestsents teatud orgaanilise ühendi – lutsiferiini – reageerimisel hapnikuga, mida katalüüsib ensüümlutsiferaas. Helendamise reaktsioon võib toimuda nii rakusiseselt kui ka -väliselt. Evolutsiooni käigus on bioluminestsents tekkinud iseseisvalt mitmeid (30 või isegi rohkem) kordi.

Bioluminestsentsi esineb mõnedel merelistel selgrootutel ja selgroogsetel, samuti mikroorganismidel ja maismaaloomadel ning umbes 50 liigil seentel (peamiselt sugukonnast Tricholomataceae).

Üheks tüüpiliseks bioluminestsentsi näiteks on jaanimardikas (Lampyris noctiluca), kelle emaste tagaosa tipuosa helendab rohekalt; selle eesmärgiks on isaste jaanimardikate ligimeelitamine.

Mereasukate helendamine põhjustab merehelendust, see on iseloomulik peamiselt troopilistele meredele (vt hiilgevähilised, krill). Bioluminestsents aitab loomadel (eriti meresügavuses) toitu ligi meelitada, ennast kaitsta ja vastassugupoolt leida.

 

ENE, Vikipeedia

Vaata lisaks:

Mareel / meretuli
Merehelendus