Bali

Bali,

Väikeste Sunda saarte läänepoolseim saar.
Bali kuulub Indoneesiale, moodustades koos naabersaartega Bali provintsi. Jaava saarest on Bali lahutatud kitsa ja madala Bali väinaga (laius 1,5 kilomeetrit), idas asuvast Lombokist sügava Lomboki väinaga ning kagus olevast Nusa Penidasaarest Badungi väinaga. Saarest põhja jääb Vaiksesse ookeani kuuluv Bali meri, lõunasse India ookean.
Saar on vulkaaniline ja mägine, kõrgus kuni 3142 meetrit (Agungi tegevvulkaan). Teised suuremad mäed on Batur (1717 m) ja Patas (1580 m). Kõik need mäed asuvad saart läänetipust idatipuni läbivas mäeahelikus, mis kulgeb Sumatralt ja Jaavalt üle Bali kuni Florese ja Timorini. Saare ulatus idast läände on 153 km ja põhjast lõunasse 112 km, pindala on 5632 km².
Saarel valitseb ekvatoriaalne kliima. 
Bali asustasid 4 tuhast aastat tagasi Taivanilt saabunud austroneeslased. 
Esimesed eurooplased saabusid Balile 1585 Portugali laevaga. 
Bali on populaarne turismisihtkoht.

Saarel elab 2014. aasta seisuga 4,225 miljonit inimest, kellest oluline osa tegeleb kalandusega. Sukeldumispaikades võib suurematest kaladest kohata kuukala (Mola mola), muhkpead (Bolbometopon muricatum), hiid-sarvikraid (Manta birostris), vasarhaisid (Sphyrna), hallhaisid (Carcharhinus), noolhauge e barrakuudasid (Sphyraena) jm.

Detsember 2017