Ahvenamaa

Ahvenamaa (soome keeles Ahvenanmaa, rootsi keeles Åland)Rohkem kui 6500 saarest koosnev saarestik Läänemeres, mis moodustab omavalitsusliku Ahvenamaa maakonna. Maakonna elanikkond on rootsikeelne ja ainuke ametlik keel on rootsi keel. Ahvenamaa kuulub Soomele, välja arvatud osa Märketi saarest, ja on autonoomne. Ahvenamaal on oma seadusloome, kodakondsus ja postmargid. Pärast 1856. aasta Pariisi rahulepingu sõlmimist on Ahvenamaa demilitariseeritud piirkond.

Pindala: 1580 km². Elanikke: 27 700 (2010). Keskus: Mariehamn.

Ahvenamaa jaguneb 16 omavalitsusüksuseks; 15 vallaks ja üheks linnaks: Brändö vald,  Eckerö vald,  Finströmi vald, Föglö vald, Geta vald, Hammarlandi vald,  Jomala vald, Kumlinge vald, Kökari vald, Lemlandi vald, Lumparlandi vald, Mariehamni linn,  Saltviki vald, Sottunga vald,  Sundi vald, Vårdö vald.

Suurim saar on Ahvenanmanner. Seda ümbritsevad väiksemad saared.
Lõunasse jääb Ahvenameri, läände Ahvenanrauma ja põhja Botnia laht. Idas on piir Ahvenamaa ja Turu saarestiku vahel tinglik.

Eesti taasiseseisvumise järel hakkasid Ahvenamaal käima ka eesti huvikalastajad; 1998. aastast on kalastusreise Ahvenamaale korraldanud klubi Kalastaja.

Spinningukaladest on peamisteks haug ja ahven, tabatakse ka meriforelli ja kalakasvatuste sumpadest pagenud vikerforelli, tonkadega saadakse siiga.
Kalastamisel on oluline kalastusloa olemasolu ning kinnipidamine loaga määratud püügipiirkonnast.  

Vikipeedia, http://et.wikipedia.org/wiki/Ahvenamaa