Kärsshingud (Acantopsis)

Kärsshingud (Acantopsis), kalade perekond karpkalaliste (Cypriniformes) seltsi hinklaste (Cobitidae) sugukonnast. Inglise horseface loaches, banana-root fishes. Kagu-Aasias jõgedes ja ojades, ka üleujutatud riisipõldudel. Toituvad sääsevastsetest, teiste putukate vastsetest, ümarussidest ja vetikatest. Angerjalaadne pikk ja kitsas keha. Alumisel huulel poised. Värvus enamasti hallikas või beež. Pea on kitsas, koon pikk, sarnaneb mõneti hobusepeaga. Enamasti on aktiivsed öösel, päeval kaevuvad põhjapinnasesse, jättes välja vaid pea.Perekonda kuulub 9 liiki (tõenäoline on mõne liigi lisandumine lähiajal):

Acantopsis choirorhynchos (Bleeker, 1854) (Horseface loach) – hobu-kärsshink. Aasia: India, Myanmar, Tai, Malaisia, Indoneesia (Sumatra ja Jaava), Borneo ja Vietnam. Mekongi ja Chao Phraya vesikondades. Mage- ja riimveeline; demersaalne. Selge ja kiirevoolulise veega liiva- või kruusapõhjalistes ojades, ka suurtes jõgedes. Tuleb ka üleujutatud põldudele. Poeb põhjasubstraati, jättes välja üksnes pea. Pikkus kuni 30 cm. Toidukalaks ei püüta, kuid püütakse ja müüakse akvaariumikalaks. Seisund: pole ohustatud.Acantopsis dialuzona van Hasselt, 1823 (Piglet horseface loach) – liiva-kärsshink. Aasia: Vietnam, Myanmar, Laos, Tai, Malaisia ja Indoneesia. Demersaalne. Kiire vooluga ojades-jõgedes, ka üleujutatud riisipõldudel. Eluviis öine, päevaks poeb põhja. Pikkus kuni 25 cm. Kasutatakse akvaariumikalana. Seisund: pole ohustatud.Acantopsis multistigmatus Vishwanath & Laisram, 2005 – kirju kärsshink. Aasia: Indias Manipuri piirkonnas Lokchao jões. Demersaalne. Seisund: ohulähedane.

Pilt puudub

Acantopsis octoactinotos Siebert, 1991 (Dwarf horseface loach) – sabahi kärsshink. Aasia: Indoneesias ja Malaisias. Demersaalne. Enamasti kiire vooluga ojades-jõgedes. Eluviis öine, päeval varjub. Pikkus kuni 12 cm. Seisund: ohustatud.Acantopsis spectabilis (Blyth, 1860) (Spectacular horseface loach) – kena kärsshink. Aasia: Myanmaris ja Tais Ayeyarwaddy, Salweeni ja Mekongi vesikondades. Demersaalne. Pikkus kuni 30 cm. Seisund: määramata.Acantopsis thiemmedhi Sontirat, 1999 (Blackspotted horseface loach) – thiemmdhi kärshink. Aasia: Tai. Mägiojad ja jõgede ülemjooksud; voolav selge vesi, liivane põhi. Demersaalne. Pikkus kuni 11,8 cm. Seisund: määramata.Hiljutikirjeldatud liigid (eestikeelse nimeta):

Acantopsis bruinen Boyd et al., 2018 – estikeelse nimeta. Aasia: leitud hajutatult Mekongi veehaardest Taist, Laosest ja Kambodžast, samuti Tais Mae Khlongi ja Tapi valglatest; seni leitud isendid pärinevad hägusa veega liivastest jõesängidest. Holotüübi pikkus 9,6 cm.Acantopsis dinema Boyd & Page, 2017 (Peppered horseface loach) – eestikeelse nimeta. Aasia: Mekongi lisajõed Khorati platool ja Mekongi deltas Tais, Laoses ja Kambodžas; ka veekogud Songkhrami jõest Tai idaosas kuni Prek Thnoti jõeni Kambodžas. Demersaalne. Pikkus kuni 11,7 cm.Acantopsis ioa Boyd & Page, 2017 (Slender horseface loach) – eestikeelse nimeta. Aasia: Peamiselt Mekongi veehaardes Tais ja Laoses – Laoses Mekongi suures lisajões Nam Lik, Lambodžas Mekongi suures lisajões Strepok. Demersaalne. Troopiline. Pikkus kuni 13,2 cm.


September, 2019

Vaata lisaks:

Hinklased (Cobitidae)