Mitmekiuline õngenöör

Mitmekiuline õngenöör (ka punutud õngenöör, sulatatud õngenöör, polüfiilne õngenöör), tänapäeval õngenöör, mille valmistamiseks on kasutatud enam kui ühte kunstikudu. Kasutatakse kalastamisel õngpüünistega, peamiselt spinningupüügil. Enne kunstkiudude loomist kasutati looduslikest toorainetest punutud õngenööre nagu kanepinöör (tamsa), jõhvnöör või siidnöör. Viimane oli neist hinnatuim ja seda punuti kas südamiknööriga või ilma. Südamik oli parematel nööridel siidist, lihtsamatel puuvillast. Spinningu jaoks eelistati südamikuta nööre kui kergemaid ja painduvamaid. Punutud nööride puhul ei kõneldud täpsest läbimõõdust millimeetrites, vaid jämedus märgiti numbritega 0, 1, 2, 3. Siidnööri nr 0 tõmbetugevuseks oli 2 kg, nr 2 – 6 kg. Kui 1935. a leiutati nailon- ehk kapronkiud (kaproniks nimetati seda NSV Liidus), polnud see alguses nii tugev, et sellest monofiilset õngenööri valmistada, kuid seda hakati kasutama õngenööri punumiseks: punutud kapronnööri tõmbetugevus oli 2,5 korda suurem kui siidnööril: nr 0 – 5kg, nr 2 – 15 kg.

Nailonkiu valmistamise tehnoloogia arenedes muutus 20. saj keskel õngepüügil mõneks ajaks ainuvalitsevaks monofiilne kunstkiust õngenöör, tamiil. Seda ainuvalitsemist hakkas aga mõrandama polüestrist kunstkiudude tootmine, kui loodi mitmekiuline nöör Dakron. Dakronit võibki pidada nüüdisaegsete nööride vahetuks eelkäijaks. Selle tõmbetugevus oli natuke suurem kui tollastel tamiilidel, ta venis vähem, oli kulumiskindlam ning talus paremini päikesevalgust. Suurematel veekogudel kalastavad spinningistid, kel oli tarvis sooritada pikki heiteid ning kala kaugelt haakida, võtsid Dakroni kiiresti omaks kiiresti.USAs kasutatakse dakronnööre trollingupüügil veel tänapäevalgi. Dakronkiu nimetuseks on endise NSV Liidu alal lavsaan, Jaapanis teteron, Poolas elan, Prantsusmaal tergal, Saksamaal diolenja trevira, Suurbritannias teryleneja USA-s dacron.


Sõjatööstuse valdkonnast pärineb aramiidkiust punutud kevlar, mida turundati ka õngenöörina, kuid kalameeste seas siiski läbi ei löönud. Põhjused: ultraviolettkiired pudendasid teda peaaegu sama jõudsalt kui tamiili; aramiidi ülemäärane abrasiivsus aga näris läbi ridvarõngad ja rulliloogad. Probleemi ei lahendanud ka nööri katmine antiabrasiivse kilega, mis muutis nööri ka liialt kalliks.

Eelmise sajandi viimase kümnendi algupoolel hakati tootma polüetüleenkiust õngenööre: Ameerikas Spectra ja Euroopas Dyneema, seejärel ka Mikrodyneema nime all. Edasi arenesid kiudude ühendamise tehnoloogia ning selle juures kasutatavad sideained. Nüüdisaegsed supernöörid valmistatakse enamasti just imepeenest polüetüleenkiust ja erinevused nööride omadustes tulenevad sellest, millisel moel ja millise tehnoloogiaga kiud ühendatakse. Eestisse hakkasid kasaegsed nöörid jõudma 1990-ndatel, esimesena tõenäolislt „FireLine“ nimeline nöör.


Mitmekiulisi nööre võib jagada punutud/põimitud (braided) nöörideks ja sulandatud/liimitud (fusion) nöörideks. Punutud ja pinnakatteta nöörid loodi sulandatud nööridest varem: need põimiti kokku niitidest, milledest igaüks koosnes mõnekümnest imepeenest polüetüleenkiust. Sulandatud nööride puhul ei kasutatud enam põimimist, vaid samasuunalised nöörikiud ühendati sidus- ja pinnakatte-ainetega. Erinev valmistusviis mõjutab ka erinevalt nööride omadusi, esmajoones jäikust ja kuluvust. Sulandatud/liimitud nöörid on sideainete kasutamise tõttu ka jäigemad kui punutud nöörid, need ei ole nii lörtsid ja ei lähe seetõttu ka nõnda kergesti sasidesse. Kattekihi kuludes tungivad aga fusion-nööri katkenud kiuotsad välja märksa pikemalt ja selline nöör muutub palju karvasemaks kui punutud nöör. Ootuspäraselt hakati valmistusviise ka ühendama: punutud nöör kaetakse tefloni või muu siledust andva kattekihiga ja sidusaineid võidakse kasutada ka „seesmiselt“.

Uusimaks leiutiseks on nanofiilsed nöörid (Berkley „Nanofil“), mis nihutavad minimaalse diameetri ja maksimaalse tugevuse piire. Nanofiil pole enam ei ühe- ega mitmekiuline nöör, vaid tehtud geel-kedratud polüetüleenist ja koosneb sadadest Dyneema nanokiududest, mis on omavahel molekulaarselt ühendatud ja tõmmatud ühtseks kiuliseks nööriks, mis on väidetavalt tugev nagu mitmekiuline nöör ja sile nagu tamiil.


September, 2018

Vaata lisaks:

Asso
Shimano õngenöörid
Stren
Stroft
Sufix
Spiderwire
PowerPro
FireLine
Corastrong
Nanokiud
Dyneema
Ühekiuline õngenöör
Õngenöör
Hotmedia.ee