Pikkuim-hallhai (Carcharhinus longimanus)

Pikkuim-hallhai (Carcharhinus longimanus), kalaliik hallhailaste (Carcharhinidae) sugukonna hallhaide perekonnast. Inglise oceanic whitetip shark; saksa Weißspitzen-Hochseehai; prantsuse requin oceanique; hispaania tiburon oceanico; soome valkopilkkahai; vene длиннокрылая акула. Troopiliste ja mõõdukalt soojade merede avaveeosas 45 põhjalaius- ja 43 lõunalaiuskraadi vahel. Mereveeline, okeanodroomne, tsirkumglobaalne, sügavustel 0-230 m, enamasti 0-152 m.


Jässaka kerega; eripäraks pikad, ümaraotsalised, valgete tippudega rinna- ja seljauimed. Seljalt pruun, pronksjas, hall või sinakas, kõht valge või kollakas. Pikkus kuni 4 m, tavaline 270 cm, kaal kuni 167 kg, eluiga kuni 22 a. Emased isastest pikemad. Eluspoegija, pesakonnas 1-15 järglast.

Toitub peamiselt peajalgsetest ja luukaladest, sööb ka ogaraisid, merikilpkonni, linde, tigusid, vähilaadseid ja mereimetajaid. Luukaladest sööb ta põhiliselt delfiinkalu, barrakuudasid, makrelle, marliine ja tuunikalu. Toitumismeetodite hulka kuulub ka sööstmine kalaparve ja tuunikalaparvest avatud lõugadega läbi ujumine. Kui toitumise ajal sattub nende lähedusse teisest liigist kiskjaid, muutuvad pikkuim-hallhaid agressiivseks. Domineerib saagi ümber toimuvates taplustes. Ohustab laeva või lennuõnnetuse ohvreid. Hoidub tavaliselt omaette ja ujub aeglaselt pealmistes veekihtides, võib toiduotsingul läbida pikki vahemaid. Meremehed on nimetanud teda „merekoeraks“, kuna ta järgneb laevale nagu koer, oodates kambüüsist heidetavaid jäätmeid. Ei ole kiire ujuja, kuid on võimeline väga kiireteks sööstudeks. Konkureerib toidu pärast siidhallhaiga (Carcharhinus falciformis).


Jacques Cousteau on kirjeldanud pikkuim-hallhaid kui „kõige ohtlikumat kõigist haidest“. Kuigi mõrtsukhai ja teised suured ranniku lähedal elavad haid on kurikuulsamad, kahtlustatakse pikkuim-hallhaid suures hulgas surmaga lõppenud rünnakutes laevahuku ja lennuõnnetuse ohvrite vastu. Kuna selliseid intsidente pole loetud tavapäraste hairünnakute hulka, pole liigi arvel ka suurt hulka "dokumenteeritud" hairünnakuid: 2017. aasta seisuga 10

Liigi arvukus on järsus languses, kuna tema uimed on hinnas kui haiuimesupi valmistamiseks. Süüakse ka liha ja kasutatakse nahka. Piirkonniti on kehtestatud liigi kaitseks kauplemiskeelde ja püügipiiranguid.

Mai 2018

Vaata lisaks:

Cousteau Jacques
Hallhaid (Carcharhinus)