Põhja-hiidteib (Ptychocheilus oregonensis)

Põhja-hiidteib (Ptychocheilus oregonensis), kalaliikhiidteibide (Ptychocheilus) perekonnast. Inglise northern pikeminnow, columbia river dace, gray weakfish; prantsuse sauvagesse du nord

Elab USA ja Kanada lääneranniku jõgedes ja ka järvedes või tiikides: Nass'i jõgi, Fraseri jõgi, Skeena jõgi, Potlatchi jõgi jm; Washingtoni, Oregoni, Idaho, Montana ja Nevada osariikide veekogudes.

Piklik keha, pikekenud ninamik, suhteliselt väikesed silmad. Pealt rohekaspruunjas, alt valge või kreemjas. Kudemise ajal peaosal helmeskate. Toitub peamiselt kaladest, ent ka putukatest ja koorikloomadest. Suurim pikkus 63 cm (tavapärane kuni 22 cm), eluiga kuni 15 a.

Põhja-hiidteib on Columbia ja Snake'i jõgedel ohuks lõhe ja vikerforelli populatsioonidele, kuna toitub aplalt nende laskujatest. Põhja-hiidteibi populatsioonid kasvasid järsult pärast hüdroelektrijaamade rajamist Columbia jõele, kuna veehoidlates tekkisid selle liigi jaoks ideaalsed tingimused. Washingtoni ja Oregoni osariikides soodustatakse põhja.hiidteibi väljapüüdmist: näiteks on kehtinud kord, mille põhjal saavad kalastajad 5 dollarit, kui püüavad 24 isendit, 6 dollarit 25-199 isendi eest, 8 dollarit enam kui 200 isendi eest ja 500 dollarit, kui tabavad märgistatud põhja-hiidteibi. See on käivitanud piirkonnas märkimisväärse kalastusturismi.

Toidukalana kasutatav, kuid madalalt hinnatud.


Detsember 2017

Vaata lisaks:

Hiidteibid (Ptychocheilus)