Jõekoha (Sander volgensis)

Jõekoha, ka berš (Sander volgensison kalaliik ahvenlaste (Percidae) sugukonna kohade (Sander) perekonnast.
 
[Inglise - Volga pikeperch, Volga zander; saksa - Berschik, Steinschill, Wolgazandert; rootsi – Volgagös; vene – волжский cудак, бёрш]"Erineb harilikust kohast selle poolest, et tema alalõual pole kihvu ja eeskaaneluu on täielikult kaetud soomustega. Berš on harilikust kohast väiksem, pikkusega kuni 45 cm, kaaludes siis 1,2—1,4 kg. Ta elab Musta, Aasovi ja Kaspia mere jõgedes, peamiselt kesk- ja alamjooksul. Bersh on peamiselt mageveekala jõgede alamjooksudelt, tungib siiski ka Kaspia merre. Mööda Volgat tõuseb ta üsna kõrgele, esinedes Sheksna ja Kaama jões, samuti Beloje järves.
/---/ Tema põhitoidu moodustavad samasuvised karpkalalased ja ahvenlased. Üle 15 cm pikkune bersh toitub ainult kaladest. Suurt saaki ei suuda ta kihvade puudumise tõttu haarata ja kitsa kõri tõttu alla kugistada. Ohvri mõõtmed kõiguvad 0,5—7,5 cm piirides."1

Jõekoha on ka Doonaus ülesvoolu kuni Viinini. Riikide lõikes leidub jõekoha järgmiste riikide vetes: Austria, Bosnia ja Hertsegoviina, Bulgaaria, Horvaatia, Ungari, Moldova, Rumeenia, Serbia, Montenegro, Slovakkia, Ukraina ja Venemaa. 

Allikad:
Volga pikeperch FishBase's (mai, 2014)
1 Loomade elu 4. kd Kalad. Tallinn, 1979
Volga pikeperch Wikipedias

Vaata lisaks:

Kohad (Sander)