Sinikala ehk lufaar (Pomatomus saltatrix)

Sinikala ehk lufar (Pomatomus saltatrix) on ahvenaliste seltsi kuuluv ainus kalaliik sinikalalaste (Pomatomidae) sugukonna ainsast perekonnast sinikalad (Pomatomus).

[Inglise k - bluefish, big, lufer, choppers, elf, fatback, greenfish, jumbos, salmon bluefish, skipjack, tailor jm; prantsuse - tassergal; saksa - Blaubarsch, Blaufisch; kreeka - loufari, gofari; itaalia - limone, limun, rasania jm; portugali - albacora, anchova, atum, chova, enchova, tonina, xidama jm; hispaania - anjova, anchoa, pez azul; türgi - cinekop, defne yapragi. kofano, lufer, lüfer, sarikanat; afrikaansi - elf, elwe, shad; araabia - asserra, magres, serra, tekwa; jaapani - amikiri, okisuzuki; norra k - dyphavsabbor; taani - blåbars; rootsi - blåfisk; soome - sinikala; vene - луфарь]"See on tugeva, külgedelt kokkusurutud keha ja kahe eraldiasetseva seljauimega kala. Eesmine (ogakiirtega) seiljauim on teisest lühem ning seda saab seljal asuvasse vakku kokku lasta. Teine, pehme seljauim ja pärakuuim on tihedalt kaetud väikeste soomustega. Soomused katavad ka pea külgi. Pärakuuimes on kolm ogakiirt, mis mõnikord asetsevad naha all varjul. Suu on suur ja lõugadel üks rida tugevaid hambaid.
Selg on rohekassinine või tumehall sinise varjundiga, küljed heledad, kõht valge. Rinnauimede alusel asub tume laik, mida sageli ümbritseb kollakas ääris. Sinikala võib kasvada umbes meetri pikkuseks (tavaliselt 30—70 cm) ja kaaluda kuni 15 kg (keskmiselt 1,5—2,0 kg).
Sinikala elab Atlandi, India ning Vaikse ookeani lõunaosa troopilistes ja subtroopilistes meredes. Lääne-Atlandis on tema levila põhjapoolseks piiriks Maine'i laht, lõinapiiriks Argentiina ranniku põhjaosa. Atlandi ookeani idaosas esineb ta aga Portugalist Hea Lootuse neemeni. India ookeanis on sinikala levik rohkem piiratud (Aafrika idarannik Madagaskarist Natalini). India ookeani keskosas sinikala ei ela, ilmub aga uuesti Austraalia lääne- ja lõinaranniku lähedal, Tasmaania ja Uus-Meremaa ümbruses. Üsna arvukas on ta Vahemeres ja Mustas meres, tuleb mõnikord ka Aasovi merre.
Sinikala on parvehoidev pelaagiline kala, kes asustab keskmist veekihti valdavalt avamerel. Rannale ligineb ta ainult soojal aastaajal. /---/ Ta toitub nii keskmises veekihis kui ka päris veepinna ligidal. Sealjuures hüppavad väga aktiivselt jahti pidavad sinikalad ohvrit jälitades sageli veest välja. /---/
Sinikala liha on maitsev ja kõrgelt hinnatud, mistõttu ta on nii sportliku kui ka tööndusliku kalapüügi objekt. Kõige rohkem püütakse teda Atlandi ookeani lääneosas Maine'i lahe piirkonnas. Sinikala töönduslik püük käib ka Vahemeres, Aafrika, Venetsueela, Brasiilia ja Austraalia ranniku lähedal. /---/"1 

FishBase's maksimaalne pikkus 130 cm (tavapikkus 60 cm), suurim kaal 14,4 kg. Eluiga kuni 9 a. 

Aastased väljapüügid aastatel 2000—2012 vahemikus 13 000—44 000 tonni. Suurimateks püüdjateks on Türgi, Brasiilia, USA

Allikad:
1 Loomade elu 4. kd Kalad. Tallinn, 1979
Pomatomus saltatrix FishBase's (mai, 2014)
Bluefish Wikipedias


Vaata lisaks:

Ahvenalised (Perciformes)
Hotmedia.ee