Tuulehaugilised (Beloniformes)

Tuulehaugilised (Beloniformes) on kiiruimsete kalade selts, millesse kuulub umbes 265 kalaliiki, kes jaotuvad 36 perekonda ja 5 sugukonda (mõnedes käsitlustes 6 sugukonda ja sellisel puhul lisandub seltsile 5 perekonda ja 61 kalaliiki).

Sugukonnad:
Adrianichthyidae, (ricefish and medakas), adrianikalalased*
Exocoetidae(flyingfishes), pääsukalalased
Hemiramphidae, (halfbeaks), poolkoonlased
Belonidae, (needlefish), tuulehauglased
Scomberesocidae, (sauries), makrellhauglased
Zenarchopteridae(viviparous halfbeaks)**

* Varemalt vaadeldud ka kuuluvana hammaskarbiliste (Cyprinodontiformes) seltsi
** Mõnede käsitluste puhul ei kuulu tuulehaugiliste seltsi.

Seltsi alltoodud iseloomustuse puhul on arvestatud ainult 4 sugukonnaga, tollases käsitluses puuduvad seltsist sugukonnad Adrianichthyidae ja Zenarchopteridae.

"Sellesse seltsi kuuluvatel kaladel on pikaksveninud, kaarsoomustega kaetud keha. Küljejoon kulgeb piki keha alapoolt. Iseloomulik on ogakiirte puudumine uimedes. Selja ja pärakuuim paiknevad keha tagumises osas, teineteise vastas, kõhuuimed on kõhul. Ninaõõs on avatud. Alumised neeluluud on liitunud üheks luuks, mis kannab neeluhambaid. Ujupõis on lihtne (ühekambriline) või kärgjas, ei ole ühenduses neeluga. Sooltoru moodustab nagu sirge toru, mille eesmine ots on laienenud, moodustades mao. Lukutripikuid ei ole. Mõnedel on luud rohelise värvusega.
Tuulehaugilised levivad laialt soojades ja mõõdukalt soojades vetes. Nad elutsevad nii avameres, madalas vees ranniku lähedal kui ka mageveekogudes. Peamiselt asustavad nad vee pinnakihti, karates vaenlase eest põgenemisel või saaki rünnates isegi veest välja. Näib, et kõiki selle seltsi esindajaid meelitab ligi kunstlik valgus. Seda iseärasust kasutatakse ära nende püügil."1

Allikad:
Beloniformes Wikipedias
1 Loomade elu 4. kd Kalad, Tallinn, 1979
 

Vaata lisaks:

Lendkalad
Pääsukalalased (Exocoetidae)
Makrellhauglased (Scomberesocidae)
Tuulehauglased (Belonidae)
Hotmedia.ee