Vaikse ookeani merluus (Merluccius productus)

Vaikse ookeani merluus (Merluccius productuson kalaliik tursaliste (Gadiformes) seltsi  merluuslaste (Merlucciidae) sugukonna perekonnast merluusid (Merluccius)

Inglise k — North Pacific hake, Pacific hake, Pacific whiting; prantsuse k  Merlu du Pacifique nord; saksa k — Nordpazifischer Seehecht; hispaania k  Merluza del Pacifico norte; portugali k  Pescada-do-Pacificotaani k  Pacifisk kulmule; rootsi k  Kalifornisk kummel, Stillahavskiummel; soome k  Kaliforniankummeliturska; vene k мерлуза орегонская, мерлуза тихоокеанская Nooljas kala hõbehallide külgedega, millel on tumedad täpikesed, kõht hõbevalge.
FishBase's suurim pikkus 91 cm, tavapikkus 60 cm, pikim eluiga 16 aastat.

Levila Vaikse ookeani lääneosas Põhja-Ameerika ranniku lähedal Kaliforniast Alaskani.
Elavad kuni 1000 m sügavusel, kuid harva sügavamal kiui 230 m.

"1966. aastani puudus sellel liigil majanduslik tähtsus. Aastatel 1966—1967 avastas aga püügilaevastik merluusi töönduslikud koondised ning tema püügid suurenesid sedavõrd, et see liik hakkas kalakaupluste lettidel konkureerima Atlandi ookeanis elavate sugulastega."1

Aastaid olid Vaikse ookeani merluusi peamisteks väljapüüdjateks NSV Liit ja Poola, kes lõpetasid aga selle kalaliigi püüdmise 1980-ndate lõpus.  Tänapäeval on peamisteks püüdjateks Kanada ja USA, aastane kogusaak 21. sajandi esimestel aastatel oli 0,18-0,34 miljonit tonni, esikümnendi keskel tõusid need 0,45 miljoni tonnini ning langesid kümnendi lõpuks 0,3 miljoni tonnini. 
Varude säilimiseks on kehtestatud püügikvoodid.


Allikad:
Merluccius productus FishBase's (jaanuar 2014)
North Pacific hake Wikipedias
1 Loomade elu 4. kd Kalad. Tallinn, 1979

Vaata lisaks:

Merluusid (Merluccius)
merluuslased (Merlucciidae)