Sterletist kulinaarselt

Vene kultuuriruumis on sterletit nimetatud tsaarikalaks ja sellest kalast valmistatud road olid tõepoolest alatasa tsaaride toidulaual. Seda kala nimetati ja nimetatakse punaseks kalaks (krasnaja rõba) samamoodi nagu tuura ja sevrjuugat. Seejuures pole tuurlaste liha sugugi punane ja nimetus tuleb vanemast vene keelest, milles "krasnaja" tähendab ka ilusat, kaunist.
Sterletit on hinnatud nii kõrgelt, et teda on toiduks kasutatud peaaegu täielikult (v.a sisikond) — nagu teisedki tuurlased, annab ka sterlet toidukalana palju välja. Ka sterleti seljakeelikut (vesiiga, vjasiiga) on kasutatud täidise osana pirukate ja kulebjakade küpsetamisel.

Sterleti olulisusest vene kultuuriruumis räägib seegi, et seda kala on kujutatud mitme vene linna vapil: Saraatovi vapil on lausa 3 sterletit, Rõbinski vapil 2.

Sterleti kasutamine toiduna on tervisele kasulik: profülaktiliselt aitab see ennetada arteroskleroosi ja sellest tulenevaid infarkte-insulte, suurendab keskendumisvõimet ja vaimset aktiivsust, parandab ainevahetust. Sisaldab omega-3 ja omega-6 rühmade rasvhappeid. Sterletist tehtud roogades sisalduv rasv muudab sööjate naha tervemaks ja ilusamaks.
Sterletiga ei tohiks liialdada need sööjad, kel on probleeme kõhunäärme talitusega — kalas sisalduvad küllastumata rasvhapped võivad kasu asemel kahju teha.
  

Sterlet on kokanduslikult mugav kala selles mõttes, et roogasid on raske ära rikkuda — see tähendab, et roogadega tuleb kenasti toime ka vilumatu valmistaja. 

Vene kaupmeeste lemmiktoiduks oli sterleti-uhhaa, mida nimetatakse ka tsaariuhhaaks. Tegemist on kolmekorse uhhaaga: kõigepealt keedetakse leem pisikestest kaladest, tavaliselt kiiskadest; seejärel keedetakse leeme sees suuremaid kalu (nt koha, ahven) ja kui ka need on leemest välja võetud, keedetakse leeme sees sterletid. Sellesse uhhaasse võib lõppastmes lisada ka kalamarja, viina või shampanjat. Maitsestamisel võib kasutada safrani või sibulat, musta pipart jms.

Sterlet on kaetud limakihiga, mistõttu teda pole puhastamise ajal kerge kinni hoida. Lima eemaldamiseks võib sterleti kokku hõõruda jämeda soolaga ning seejärel soola koos limaga külma veega maha loputada. Teine võte on kala kastmine korraks keevasse vette - seejärel saab nii lima kui ka luukilbikesed kergesti noaseljaga maha kaapida.
Sterleti seljal ja külgedel olevad luukilbikesed on väga teravate servadega ning nende eemaldamisel tuleb olla ettevaatlik, et käsi mitte vigastada. Selle töö juures pole liiast kasutada töökindaid.

Peamisteks valmistusviisideks on  sterleti keetmine vees või veeaurus. Samuti keedetakse sterletit kuivas või poolkuivas shampanjas või valges kuivas veinis. Keedetakse vaiksel tulel 15-20 minutit.
Sterleti liha on maitsev iseenesest ning ei vaja vürtse. Siiski võib keeduvette lisada musta või valget terapipart.
Sterleti juurde sobib suurepäraselt mädarõigas või mädarõika-hapukoore kaste.

Lisaks keetmisele võib sterletit hautada, küpsetada, praadida või ka vardas grillida. Sterletist võib teha ka sülti või tarretisi või sterletit suitsutada. Suitsusterletite liha sobib väga hästi erinevatesse salatitesse.

Toiteväärtus (100 g) — 88 kcal; valgud -17,5 g, rasvad - 2 g.  
 

Vaata lisaks:

Kaaviar (must kalamari)
vjasiiga (vesiiga, visiiga)
Tuur ajaloolis-kulinaarselt
Sterlet (Acipenser ruthenus)