Mustad

Mustad


Kalastustarvete, peamiselt õngekonksude kaubamärk. Selle märgi all toodetakse üle 10 000 konksumudeli; lisaks konksudele toodetakse-turustatakse õngenööre, lante, erinevaid pisitarvikuid (vedrurõngad, pöörlad jms), kalastustarvete karpe jm kalastamiseks vajalikku.

Ajaloost
1877. aastal asutas norralane Ole Mustad koos pojaga Oslost 140 km kaugusel asuvas Gj¸vikis ettevõtte O.Mustad & Son A.S., mis oli tema isa Hans Stikkelstadi loodud hobusenaelu ja muid rauatarbeid valmistava töökoja arenduseks.

Õngekonksude tootmise mõte kuulub Ole pojale Hans Mustadile, kes võttis ette ka tol ajal nii uudsed tegevused nagu turu kaardistamine, kogu valdkonna uurimine, tagasisideme arvestamine jms. See andis talle eelise konkurentide ees.
Teise suure eelise andis ettevõttele see, et noor leiutaja Matthias Topp ehitas masina, mis võimaldas konksude käsitsi valmistamise asendada masinatööga: ühest otsast söödeti terastraat sisse, teisest otsast tulid konksud välja.

Hans Mustad

Väga tähtis osa on olnud turundusel, mis võimaldas võita aina uusi turgusid. Ka Eestis oli Mustad XX saj esimesel poolel kalandusväljaannetes pidevalt reklaamitav ja kalameestele tuntud kaubamärk.

Tänapäeval paiknevad Mustadi tehased Hiinas, Brasiilias ja Filipiinidel. Toodangut realieeritakse 160 riigis.

Ettevõte on tänaseni jäänud Mustad perekonna valdusesse: praegune omanik on Hans Holth Mustad.

Allikas:
http://www.mustad.no/www2010/

Vaata lisaks:

Õngekonksu ajaloost
Gamakatsu