Kudas kalad Tammetalu järvest ära kadusivad (pärimus; Eisen)

/---/ Tammetalu järves olnud ennemuiste väga palju kalu, nii et Tammetalu ja Kangru ja ka Saire küla rahvas alati säält endile värskeid kalu püüdnud. Mõisa tulnud üks valitseja, see pole sallinud, et valla rahvas säält kalu püüdnud, vaid tahtnud neid mõisa kasuks saada. Kutsunud Peipsi venelased sinna kalu püüdma, selle kaubaga, et kaks osa jäävad püüdjatele ja üks osa saab mõisale. Venelased olivad kanged mehed püüdma ja neil olivad hääd riistad, seepärast võtsivad nad väega palju kalu säält välja. Seda nägi ahne mõisa valitseja ja kahetses, et nii odavalt oli kaubelnud; pool oleks pidanud mõisale saama, sest venelased saavad hirmus suurt kasu.

Sel ajal oli mõisnikkudel veel väga suur võimus, seepärast võttis valitseja vägisi poole osa kalu mõisale. Venelased pahandasivad selle üle kangesti. Nad sajatasivad ja vandusivad, et ükski ei pea enam ilmaski sealt järvest saama kalu püüda. Ja nõnda on see jäänud täna päevani. Harvasti on mõni hauegi poeg sääl näha. Püüda ei saa säält keegi enam. Jutustas Jaan Peitong. Oma isa suust kuulnud.

Allikas: M. J. Eisen. Esiwanemate warandus. Kohalised Eesti muinasjutud,1882. // digar.ee/viewer/et/nlib-digar:134930/119905/chapter/45

P.S. Tammetalu järv asub Harjumaal Kiili vallas Luige küla territooriumil; vanasti oli see Kurna vald ja järve valdajaks Kurna mõis.

Juuli, 2023

Vaata lisaks:

Tindikalade äramängija (pärimus; Eisen)
Miks hiidlased Pärnu rannas käivad kala püüdmas (pärimus; Eisen)
Latikate kadumine (pärimus; Eisen)
Kudas vähid Sausti jõest ära kadusivad (pärimus; Eisen)