Ugly Duckling

Ugly Duckling (ing Inetu Pardipoeg)


Väiksemamõõdulised vabinalandid, landiturul suhteliselt uus kaubamärk, Eestis tuli müügile nullindate keskel. Tähelepanuväärne on see, et „pardipojad“ ei sünni mõnel meie mõistes traditsioonilisel kalastusmaal (Soome, Rootsi, Saksa, Norra jt), vaid Serbias.
 
Ugly Duckling´i eripäraks on hästi pisikeste vabinalantide olemasolu tootevalikus – just need jäävad kalamehele silma. Teised tootjad nii pisikest „kraami“ enamasti ei tee. Tillukesed vabisejad nõuavad tootmiselt eriti kõrget kvaliteeti; millimeetrine ebatäpsus, mis suure, nt 15cm pikkuse landi puhul ei pruugi selle mängu eriti mõjutada, võib vaid 3-4 cm pikkuse landikese puhul mängu täielikult pärssida. 
Suuri lante UD tootevalikus õieti polegi, pikimad on 12 sentimeetrised. Et UD landiloojate koduveteks on peamiselt mägijõed, pole valikus ka väga sügavale sukelduvaid lante – suurim sügavus on 4m. Tõsi, nii pisikesi ja klassikalise kujuga vabinalandikesi ei pane sügavamale sukelduma teisedki tootjad – sinna suunatakse ikka suuremad landid või siis spetsiaalsed „põhjalandid“.

 Algusaegade Ugly Duckling

Nimelugu: Ugly Duckling´i disaineri Aleksandar Vaselinovici  isa Konstantin kalastas Moratcha jõel ning andis oma sõbrale Jakovile kasutada ühe Aleksandari varase käsitsitehtud landi. Kui Jakov hakkas sellega järjepanu forelle välja sikutama, uuris keegi lähedal viibiv kalamees, mis landiga ta püüab. 
„Inetu pardipojaga,“ vastas Jakov. See nimi Aleksandari lantidele külge jäigi. Lante hakkas ta vestma 1960-ndate lõpus, ametlik landitootmine algas aga 1979. a ning elas üle Jugoslaavia lagunemise ning sõjad. Prahas toimunud näitusel EFTTEX 2007 tunnistati firma Ugly Duckling parimaks uue landi loojaks.

UD toodab kõik oma mudelid balsast ja valdavalt käsitööna, iga lant läbib testimise. On uppuvad mudelid 2S (2,5cm/2g), 3S (3,3cm/3g), 4S (4cm/4g), 5S (5cm/5,5g) ja ujuvad mudelid 2F (2,5cm/1g), 3F (3,3cm/1,5g), 4F (4cm/2g), 5F (5cm/2,5g); on kaheosalised (jointed) mudelid 5J MR Fantasy (6,5cm/4g) ja 5J DR Fantasy (6,5cm/5,5g), milledes lühend MR (medium runner) tähendab keskmist sukeldumist (0,5-1,5m) ja DR (deep runner) sügavat sukeldumist (1,5-3m). Veel tosin landimudelit on joonmõõtudelt suuremad, osa neist on loodud veokalastuseks. 
Erinevaid värvinguid on üle neljakümne. 
Kaubandusparnerid umbes 30 riigis, Eestis on partneriks Trofee AS.
 
Mõistagi saab nö minilantidega kalastada vaid siis, kui spinning on kergest või ülikergest püügiklassist ja ka sellisega ei pruugi 1 või 2 grammise landi heitmine liiga hästi sujuda. Seepärast on kalameeste seas eelistatumad pisilantide uppuvad mudelid, mis on natuke raskemad. 
Pisikeste lantide puhul ei saa kasutada landilõkse ja/või trosse, nöör tuleb siduda vahetult aasa külge. Nöör ise olgu võimalikult peen, nii 0,12-0,14mm, suuremate puhul kuni 0,20mm.
Põhimine kala, mida „pardipoegadega“ saab, on ahven. Ka jõeforell ei vaata nendest lantidest mööda. Imeasi pole UDga tabatud turb või säinas, aga vahel võib tillukest vabisejat haarata ka suur särg või isegi latikas. Hoiduge haugi eest! 


Vladislav Korþets; kalender Kalastaja Aasta 2008.
Tootja kodulehekülg: http://www.uglyducklingwobbler.com/