Rummu karjäärijärv (Rummu karjäär, Rummu lubjakivimaardla)

Harjumaal, Vasalemma vallas Rummu aleviku lähedal asuv tehisjärv. Mitteavalik veekogu

Veepeegel 88,1ha

KKR kood: VEE2005520

Varasemalt registris kahe veekoguna: Idakarjäär ja Läänekarjäär, nüüd liidetud üheks tervikobjektiks nimega Rummu karjäärijärv.

Murru Vangla tagune karjäär oli kunagi täies ulatuses kuiv. Sealt kaevandati nukogude ajal paekivi killustiku jaoks. Veel enne seda, esimese Eesti Vabriigi ajal murti seal paasi käsitsi ja paekamakatest lihviti kohapeal trepiastmeid jm.

Karjääri uputamine algas sisuliselt Eesti Vabariigi taasiseseisvumisega. Killustiku toodangule ei olnud enam sellises mahus nudlust. Seoses seaduste muutumisega katkes vangide töö ja ka kogu töökorraldus paekarjääris. Endiselt jätkus aga karjääri lunaküljel asunud pumbajaama töö (kaevandusalasse nrguvat phja- ja pinnasvett pumbati kilomeetrite pikkusesse kraavi, mis viis vee Rummu asula keskel olnud suurde tiiki ja vett kasutati pldude niisutamiseks. Pumpamise intensiivsust hoiti vaid tasemel, et ei upuks välisvalve vahtkonda viiv tee ja vangla alal olnud hooned töötsoonis. Selle tttu uppus esimesena karjääri lääneosa, sealt ei jutud isegi ära toimetada suurt kaevandusekskavaatorit, plekkangaari ja üht traktorit.

Kui Murru Vanglal valmis uus idapiire (uus ja krge aed), kadus vajadus hoida kuivana vana välisvalve vahtkonna teed ja pumbajaama tegevus peatati. Algas kiire veetus, mis mattis peagi enda alla enamuse endise kutsekooli ja tööstuse territooriumist, mis jäi vastvalminud idapiirdest väljapoole. Täna on see vanglale kuulunud kutsekool justkui veealune muuseum, mida saavad külastada vaid sukeldujad. /http://livehouse.ee/sukeldumine/siseveekogud/murru-vangla//

Vaata lisaks:

Läänekarjäär (Rummu Läänekarjäär)
Idakarjäär (Rummu Idakarjäär)
Kalale.ee KIK