Pärimus: Otepää Pühajärv

Pühajärve tekkelood

Pühajärv on Otepää krgustiku suurim järv, oma käänulise kaldajoone tttu on ta väga maaliline. Ta on inspireerinudmaalikunstnikke, luuletajaid ja heliloojaid. Pühajärve tekkest teab rahvasuu pajatada nii mndagi.

Näiteks muistsed Otepää elanikud arvanud, et suur ja vägev taevaisa elab Munamäel ning näeb ja kuuleb sealt kike, mis ümberkaudu toimub. Muidu oli kik korras, ainult vett olnud vähe. Inimesed palunud taevaisa anda neile vett – ja vaata imet – äikesepilved tidki vihma.Vesi sadas maha kui toobrist ja kogunes ühte suurde lohku kokku. Tekkinud järve pidas rahvas taevast tulnuks, seega pühaks, ja ristis selle Pühajärveks.

Teised jutuvestjadteavad kinnitada, et muistsete sdade aegu läinud Linda viis poega vaenlase vastu lahingusse. Kik nad saanud surma. Linda matnud pojad maha, aga ise nutnud seni, kuni pisaratest tekkinud suur järv, millele pandud nimeks Pühajärv.

Kolmas lugu kneleb järgmist.

Praeguse Pühajärve kohal elanud muiste väga elad inimesed. Ei muud, kui alatine tüli ja riidja kaebused üksteise peale.

Vanaisa pahandanud niisuguste halbade inimeste üle. Vtnud nuks neid hoopis hävitada, kuid ometi veel natukene aega meeleparandamiseks anda. Lasknud hirmsa kuepilve tulla ja inimeste peade kohal Munamäe ümbruses hirmsasti kärkida. Hääl hüüdnud pilvest: “Hoidke endid!”

Kolm päeva seisnud piksepilv, kolm päeva müristanud ja löönud välku, aga inimesed jäänud ükskikseks taeva tapluse vastu, tülitsenud ja riielnud nagu enne.

Nüüd lppenud Vanataadi kannatus. Ta lasknud kuepilved maha vajuda. Veed katnud kik eneste alla. Veest tekkinud järv.

Otepää kaugemad inimesed näinud sündmust ja tundnud kanget hirmu. Kartes, et taevas neid ka uputab, kogunud nad uue järve kaldale kokku paluma ja ohverdama.

Sest saadik hakatud uut järve Pühajärveks hüüdma. Et inimesed järve ümbruses meelt on parandanud, ei ähvarda neid enam mingi hädaoht.

Veel üks Pühajärvetekkelugu

Pühajärve ümbruses olnud iidsel ajal rohkesti tammemetsi. Ühte temmikut, kus kasvanud eriti vägevad puud, kutsutud pühaks tammikuks. See kohisenud vimsalt. Järve polevat siis veel olnud, ta tulnud kord suure mühinaga ja peatunud taevakrguses, üsna püha tammiku kohal. Inimesed vaadanud teda alt ja üks öelnud: “Kohiseb teine taevas nagu meie püha tammik maa peal”. Kohe sadanud järv suure pahinaga püha tammiku krvale maha ning matnud mitmed inimesedki voogudesse. Mahasadanud järve hakatud nimetama Pühajärveks.

Pühajärv nuab ohvreid

Teatakse jutustada, et kunagi olevat Pühajärve lossis elanud krahvitütar, kes armastas üht vaest talupoissi. Kord sitnud ta oma talupojast peigmehega kuhugi ära. Vend oli sellest teada saanud, ja kui de tagasi tulnud, uputanud vend ta Pühajärve raiutud jääauku.Sellest ajast peale nudvat krahvitütar igal aastal endale ohvrit.

Allikas:

http://www.valgark.ee/Kohamuistendid.htm#_Toc203377507


Vaata lisaks:

Pühajärv (Otepää Pühajärv)
Kalale.ee KIK