Pärimus: Õisu järv

Kuidas vanal aeal isu järv tulnud

Kes teab, mittu sada aastad seda vib tagasi olla, kui isu järve pole olnutki, vaid üks heinamaa lohk. Sääl olnud ühel suisel päeval kange müristamine kuulda ja suur pitksepilv tulnud ülesse, läinud just üle Tarvastu kiriku, seda näinud paljo rahvast - vähemaid ja suuremaid kalu akkanud maha sadama, kiisku ja rääbusaid ning ahvenaid segamine olnud terve kord peris maa pääl. Kange kohisemisega ning suure mürinaga läinud see pilv ikka edasi htu poole ja hääl hüüdnud pilves: “Oisust tulen issu lähan ja see olnud praegune isu järv, mis nnda taeva all edasi lendanud ja isu misa ligitale ennast maha lasknud. Kas ta egaveste sinna seisma jääb, on veel täädmata, ehk tuleb aeg, et ta jälle kerkib ja tisi kohta ära lähab. Seepärast rahvas olge mistlikud järve vett pruukima, et teie mitte kiksugust sinna sissi ei uha, mis keik puhtad veed ei vi sallita.
E 20677/8 < Ruge khk. - M. Siipsen (1895) Sisestas Pille Parder 2003

isu järve näkk

Iga aasta ühel teadmata ööl on isu järves näkki näha. Korra tuseb ta neitsi kujul vete pääle, mängib lilledega ja laulab vahest tumeda viisiga laulu ning vajub siis tunni aja järel valget rätikut lehvitades tasa kohiseva laenetesse tagasi. Tuseb aga pea pääle vee - ja vajub jälle, nii edasi kuni kolm korda - siis on kadunud. Ainult lained laksuvad ta kodupaigas ja mängib vana tutavat mängi kaasa. Korra knnib jälle üks vanamees jää pääl, pomiseb snu, mis vahest kaugele kostab, millest midagi aru ei saa ning kaob siis äkiste ära, ilma et keegi oleks näinud, kuhu.
Nii nuab isu järv alati ohvrit, mida näkkide valda öeldakse vajuvat, millel enam muud paradiisi ei ole, kui ainult näki kaisus.
E 3863 (6) < Halliste khk., Kaarli v., Saaremetsa k. < Paistu khk. - Jaak Sggel (1893). Sisestas USN, kontrollis ja redigeeris Mare Kiva 2005

Allikas:
http://www.folklore.ee/lepp/rouge/?sel_id=2
http://www.folklore.ee/lepp/halliste/?sel_id=2
Kalale.ee KIK