Mannasöödad

Mannasöödad

Mannast valmistatakse õngesöötasid mitmel erineval viisil

Esimene moodus
Võetakse mahult võrdne osa vett ja mannatangu. Manna puistatakse keevasse vette ja keedetakse pidevalt segades, kuni puder muutub tihkeks. Seejärel pannakse puder potist lauale, lisatakse päevalilleõli ning sõtkutakse ühtlaseks massiks. Sööt on valmis, kui see enam käte külge ei kleepu. 

Teine moodus
Võetakse üks osa mannat ja kaks osa vett ning keedetakse segades maksimaalse tiheduseni. "Lüüakse" puder lauale ja sõtkutakse keetmata tangu lisades seni, kuni omandab tarviliku tiheduse. See õngesööt on ühtlasi ka peibutussöödaks, sest selle küljest eraldunud toored mannaterad, mida vool  eemale kannab, meelitavad kalu ligi.

Kolmas moodus
Kuiva mannat leotatakse 20-30 minutit külmas vees,  seejärel pannakse marlist kotikesse, täites selle mahust 3/4. Kott seotakse tihedalt kinni ja lastakse keevasse vette. Keedetakse seni, kuni täitub kotikese kogu maht. Seejärel lõigatakse marlikott lõhki ja tarviduse korral putru veel sõtkutakse lisades sellele ka taimeõli. Nii saab hästi tihke pudru.

Neljas moodus
Putru keedetakse piimaga potis, mis on pandud suuremasse veega potti. Kui puder hakkab paksenema, lisatakse 5-6 supilusikat piima ning keedetakse maksimaalse tihkuseni. "Veevannis" ei kõrbe puder seejures põhja.

Viies moodus
Õhtul puistatakse 100 grammisesse klaasi nii palju mannat, et servani jääb 1-2 cm. Klaasi keskele torgatakse pliiats ja valatakse nii palju vett, et see vaevu kataks mannatangu. Hommikuks on manna muutunud kleepjaks tainaks, mida keritakse õngekonksule pulgakese abil. Sobib püügiks käsiõngega. Võtavad kõik lepiskalad.

Kuues moodus
Sobib valmistamiseks otse püügipaigal.
Manna niisutatakse külma veega, pannakse kapronsuka sisse ja loputatakse seda 20-30 minutit, et tärklis täielikult eralduks. Allesjäänud kleepuv mass segatakse tarviduse korral kuiva mannaga, et saavutada selle paras tihedus.

Kõigi valmistamisviiside puhul võib mannat maitsestada suhkru või meega.
Mannaputru säilitatakse linase lapi sees ning ei jäeta lahtiselt lebama. Langev kaste või vihmapiisad rikuvad pudru ära.
Enne konksule torkamist muljutakse iga kuulike hästi läbi ja konksul antakse sellele pirnjas kuju. Võib ka püüda vaid teravikule torgatud pisikese kuulikesega.

Mannaputru ei anna pikemalt säilitada, seepärast piisab valmistamiseks 2-3 lusikatäiest mannast, just ühe püügipäeva jaoks.

Püütakse lepiskalu, nii käsiõnge kui ka tonkaga. 

Allikas:
V.Korþets, Õngitsemine. Tln., 2003