Maskinong

Maskinong(Esox masquinongy), kalaliik haugide(Esox) perekonnast. Inglise muskellunge, muskie, musky, mascalonge, maskinonge, lunge, great pikejm; saksa Muskellunge; prantsuse maskinonge; soome jättihauki; vene щука-маскинонг.Nimi lähtub indiaanlaste od¾ibwa-keelsest nimest maashkinoozhe -'inetu haug'.

Põhja-Ameerikas Suures Järvistus, Saint Lawrence jõgikonnas, Mississipi vetes ja Hudsoni lahes, on asustatud Põhja-Ameerikas ka mujale. Põhitoon on hele – hõbedane, pruunikas või rohekas – kehal tumedamad vertikaalsed triibud, mis vahel esinevad ka laikudena. Eelistab selgeveelisi elupaiku, varitseb saaki tavaliselt veetaimede piiril. Toitub peamiselt kaladest, ent ka hiirtest, konnadest, vähilistest, linnupoegadest jms.

Eristatakse 3 alamliiki:

Suure järvistu maskinong (Esox masquinongy masquinongy)

Ohio maskinong (Esox masquinongy ohioensis)

Valge maskinong (Esox masquinongy immaculatus)

Annab hübriide haugiga (Exos lucius): hübriidi nimeks on tiger muskievõi tiger muskellunge. Hübriide on loodud ka sihipäraselt ja asustatud veekogudesse huvikalastajatele saagikaladeks, kuna need kasvavad kiiremini kui haugid või maskinongid.

Maskinong on kalameestele eeskätt trofeekalaks: eesmärgiks on saada kätte võimalikult suuri isendeid. Tavapäraselt 70-120 cm pikkune ja kaaluga 6-16 kg. Rekordkalana fikseeritud 1949. a püütud isend: 161,29 cm, 30,61 kg.

Detsember 2017
Kalale.ee KIK