Austraalia tuun ehk pikksaba-tuun (Thunnus tonggol)

Austraalia tuun, ka pikksaba-tuun1 (Thunnus tonggol) on kalaliik ahvenaliste (Perciformes) seltsi makrelllaste (Scombridae) sugukonna perekonnast tuunid (Thunnus). 

1 Nimekuju austraalia tuun on toodud "Loomade elus", kuid ei leia teistes keeltes enam kasutamist ning pole iseloomulik ka levila iseloomustusena, seepärast on liik nimetatud Kalapeedia toimetaja poolt siinkohal teiste keelte eeskujul pikksaba-tuuniks.
   
[Inglise longtail tuna, northern bluefin tuna; saksa Langschwanz-Thun; prantsuse thon mignon; hispaania atun tongol; araabia gebab, sahwa; pärsia havoor; malaisia aya, kayu, tongkol jm; jaapani koshinaga; soome pitkäpyrsötonnikala]Liigil on pikk sabavars. Esimene seljauim teisest kõrgem. Seljalt tumesinine, külgedelt hõbedane.

Levinud troopilistes vetes Punases meres ja Ida-Aafrika vetes Paapua Uus-Gineani, põhjas Jaapanini, lõunas Austraaliani. Kohatud ka Uus-Meremaa vetes.

Eelistab viibida madalas vees, väldib magestunud piirkondi. Suured parved moodustuvad erinevas suuruses isenditest.

FishBase's suurim pikkus 145 cm (tavapärane 40-70 cm), suurim kaal 35,9 kg. Suurimad püüdjad Tai ja Malaisia, järgnevad Indoneesia, Iraan, Omaan, India, Jeemen, Araabia Emiraadid jt.

Aastane väljapüük 2000-2012. a vahemikus 138 600 - 279 400 tonni.

Liha on maitsev, peamiselt grillitakse või küpsetatakse. Valmistatakse ka konserve.

Allikad:
Thunnus tonggol FishBase's (oktoober, 2014)
Pitkäpyrsötonnikala Wikipedias (soome)
Oktoober, 2014

Vaata lisaks:

Tuunid ehk päristuunid (Thunnus)
Kalale.ee KIK