Jämepea ehk kirju pakslaup (Hypophthalmichthys nobilis)

Jämepea, ka kirju pakslaup (Hypophthalmichthys nobilis, varasemalt Aristichthys nobilis) on kalaliik karpkalalaste  (Cyprinidae) sugukonna alamsugukonna Xenocyprinae perekonnast pakslaubad (Hypophthalmichthys) 

[Inglise bighead carp; saksa Marmorkarpfen; prantsuse carpe à grosse tête; hispaania carpa cabezona; jaapani kokuren; tai pla song hea; läti raibais platbieris; leedu margasis plasiakaktis; soome marmoripaksuotsa; vene пестрый толстолобик]"Lähedane pakslaubale, kuid tal on suurem pea ja pikemad ning tumedama värvusega rinnauimed (ulatuvad kõhuuimede alustest tahapoole). Jämepea on suur, kiire kasvuga soojalembene kala. Ta elutseb Hiina jõgedes, Amuuri jõgikonnast lõuna pool. Suguküpse jämepea menüüs on taimtoidu kõrval küllalt olulise tähtsusega zooplankton."1

Pakslaup ja jämepea ristuvad kergesti omavahel.

Suurim pikkus FishBase's 146 cm (tavapärane 60 cm), suurim mass 40 kg, pikim eluiga 20 a.

Jämepead on eeskätt veekogude taimevohamise tõrjumiseks asustatud Euroopasse, Lõuna- ja Põhja-Ameerikasse ja mitmetesse Aasia riikidesse (India, Pakistan jt.) Kohati (nt USAs) on jämepea nagu ka pakslaup muutunud invasiivseteks liikideks, kes ohustavad kohalikku kalastikku. Alates 2010. a on keelatud jämepead USA-sse sisse viia. Elusa jämepea müümine on nt keelatud Kanadas. Surmatud jämepea müük on lubatud, kuid paljud Aasia taustaga tarbijad eelistavad osta jämepead elusana.

Põhja-Ameerikas on jämepea toidukalana alahinnatud, kuidõrd tema nimetuses on sees sõna carp, aga karpkaladesse suhtutakse võrdlemisi jahedalt. Jämepea liha on valge ning selles on märksa vähem fileesiseseid roodusid kui karpkalas.

Jämepead ei hüppa veest välja nii nagu pakslaubad.

Aastane töönduslik väljapüük 1000- 2000 tonni ringis (peamiseks püüdjaks Iraan).
Kalakasvatuste aastane toodang 2014. a 3,25 miljonit tonni (peamiseks tootjaks Hiina). Toodangu kogukaalult 7-ndal kohal maailmas.

Jämepead kasvatatakse ka Eestis Härjanurme kalatalus: vähesel määral kaubakalaks + noorkala müügiks.

Allikad:
1 Loomade elu 4. kd Kalad. Tallinn, 1979
Hypophthalmichthys nobilis FishBase's (september, 2014)
Bighead carp Wikipedias (inglise)
September, 2014

Vaata lisaks:

Pakslaup ehk hõbekarp (Hypophthalmichthys molitrix)
Pakslaubad (Hypophthalmichthys)
Kalale.ee KIK