Mintai e alaska pollak (Theragra chalogramma)

Mintai ehk vaikse ookeani mintai ehk alaska pollak (Theragra chalogramma) on kalaliik tursklaste (Cadidae) sugukonna mintaide (Therarga) perekonnast.

Inglise k - alaska pollock, walleye pollock; prantsuse k - lieu de l'Alaska; hispaania k - colin de Alaska; saksa k - mintai; jaapani k - suketôdara; norra k - theragra, berlevägfisk; rootsi k - alaska pollock, alaskasej; soome k - mintai, alaskanseiti; vene k - минтай; aleuudi k - rririliq"Vaikse ookeani mintai on levinud Vaikse ookeani põhjaosas Beringi väinast Koreani ja Põhja-Kaliforniani, tavaliselt madala temperatuuriga vees (2-9 kraadi C). See on poolsüvaveeline liik, millest annavad tunnistust suured silmad ja lillakasroheline värvus. Kere ülaosa katavad arvukad tumedad täpid, keha on sihvakas, pea väike, väga lühikese poisega alalõual. Mintai elab avavees, kuni 500-700 meetri sügavuses, kuid kudemiseks liigub rannale lähemale madalasse vette (50-100 m) ja jääb sinna ka toituma.
Mintai sööb peamiselt koorikloomi. Suguküpsus saabub 3.-4. eluaastal. Jaapani meres kasvab mintai tavaliselt 50-55 cm, Beringi meres aga kuni 75 cm pikkuseks. /---/
Kudeva mintai parved on väga suured. See loob eeldused väga efektiivseks töönduslikuks püügiks, eriti Korea ja Kamtshatka rannikuvetes ning Beringi meres. Mari on pelaagiline ning seda on niivõrd palju, et iga ruutmeetri merepinna all areneb kuni 30 000 marjatera.
Vaikses ookeanis on mintai arvukaim tursklane. Koreas on ta väga hinnatud, kuuludes tähtsaimate töönduskalade hulka. Temast valmistatakse kõige mitmekesisemaid roogasid. Jaapani meres on mintai sageli ohtrasti nakatunud parasiitussidega, kes on inimesele küll ohutud, muudavad aga liha välimuse ebameeldivaks. NSV Liidus mintai eriti populaarne ei ole. Väärtuslik on aga tema maks, mis sisaldab A-vitamiini rikast rasva. Vitamiinide poolest on mintai maksa rasv isegi rikkam kui tursal, mistõttu seda kasutatakse kalamaksaõli valmistamiseks väga laialdaselt."1

FishBase's mintai suurim pikkus 91 cm, suurim fikseeritud mass 3,9 kg ja pikim eluiga 28 aastat.

Mintaist on saanud oluline töönduskala, kelle varud on veel maailmas toidukaladest ühed suuremad. 1980-ndate teisel poolel küündis aastane kogupüük üle 6 miljoni tonni, 21. sajandi esimesel kümnendil on see püsinud 3 miljoni tonni juures. Poole sellest kogusest püüavad välja USA kalurid ja mintai on USA poolt enimpüütud kalaliik. Teiseks suuremaks püüdjaks on Venemaa.

Mintaist valmistatud külmutatud kalatooteid eksporditakse USA-st, Venemaalt ja Hiinast suurtes kogustes Euroopasse, eeskätt Saksamaale, Prantsusmaale ja Suur-Britanniasse. Näiteks langes Saksamaal 2008. aastal kogu tarbitavast kalahulgast 25% just mintai arvele.
Mintaid kasutatakse peale tavapäraste roogade kalapulkade valmistamiseks, fileesid kasutatakse "fish & chips"-ide tegemisel, kiirtoidukettide (McDonalds, Burger King) kalaroogades, kunstkrabide tegemiseks jms. Jaapani ja vene köögis kasutatakse ka soolatud või suitsutatud mintaimarja.

Allikad:
1 Loomade elu, 4. kd Kalad. Tallinn 1979
Therarga chalogramma FishBase's (detsember 2013)
Alaska pollock  Wikipedias

 

Vaata lisaks:

Atlandi mintai ehk norra pollak (Theragra finnmarchica)
Mintaid (Theragaa)
Kalale.ee KIK