Castaneta (Nemadactylus bergi)

Castaneta (Nemadactylus bergi) on kalaliik ahvenaliste (Peciformes) seltsi küüsuimlaste (Cheilodactulidae) sugukonnast.

Inglise k - Castaneta, Hawkfish; prantsuse k - Castanette pontude; jaapani k - Bureka; portugali k - Besugo, Pontudo, Peixe-bobo-bicudo; hispaania k - Castaeta; taani k - Bergs morwong

Eesti keeles liigil ametlik nimetus puudub, kuid teda tutvustati nime all hallkoger S. Vitsuri raamatus "Atlandi kalu toiduks" (Tallinn, 1969). Seal on liigi ladinakeelseks nimeksCheilodactylus bergi (praegu mitteametlik sünonüüm). Et hallkoger (vene k Серый карась) meie ametlikest liiginimestikest puudub, kasutame siinkohal liiginime castaneta, mis on FAO poolt tunnistatud ametlikuks ingliskeelseks liiginimeks.


Kirjeldus:
Massiivne keha, väikeste paksude huultega suu. Seljauim osadeks ei jagune. Selle eesmine pool koosneb ogakiirtest (16-18). Pehmeid kiiri seljauimes 24-28. Sabauim on harkjas. Rinnauime alumised kiired on hargnemata ja nnda pikad, et nende kilega ühendamata tipud ulatuvad uimest välja. Anaaluimes 3 ogakiirt ja 12-15 pehmet kiirt.
Tavapikkus 25 cm, maksimaalne pikkus 39,5 cm. Maksimaalne kaal 450 g.
Castaneta elab Luna-Ameerika rannikuvetes: Vaikses ookeanis Tshiili ja Atlandi ookeanis Brasiilia ja Argentiina ranniku lähedal.
Toitub peamiselt zooplanktonist.
On tööndusliku kalapüügi objektiks.

"Loomustes on enamik kalu 20-30 cm pikkused. Mned isendid kasvavad kuni 50 cm pikkuseks. Kaal on keskmiselt 250-300 g. Toiduks sobiva kehaosa kaal moodustab 50% kala üldkaalust, sealhulgas on 38% fileed. Hallkogre liha sisaldab 1,5% rasva, 20% valke ja 1,3% mineraalaineid.
Hallkoger on hea supikala, kuid maitsev on ta ka praetult."1


Allikad:
http://www.fishbase.org/summary/460
1S. Vitsur. Atlandi kalu toiduks. Tallinn, 1969
Loomade elu, 4. kd Kalad. Tallinn, 1979

Kalale.ee KIK