Aafrika gissu (Pterothrissus belloci)

Aafrika gissu (Pterothrissus belloci) on kalaliik luiskkalalaste (Albulidae) sugukonnast, mis kuulub luiskkalaliste (Albuliformes) seltsi. 
[Varasemalt on luiskkalaste sugukonda loetud kuuluvaks elopsiliste (Elopiformes) seltsi.]

Inglise k - African gissu, Longfin bonefish, Shad; afrikaansi k - langvin-beenvis; prantsuse k - Banane gisu; portugali k - Falso-badejo; hispaania k - Macabí badejo; saksa k - Fadenfisch, Großflossen-Grätenfisch; poola k - Belotka; rootsi k - Långfenbening; vene k - Гису африканская, белоцияKirjeldus: 
Sale keha kaetud peente soomustega, küljejoones 100-114 soomust. Seljauim ulatub peaaegu üle kogu selja, selles on üle 51-59 uimekiirt. Anaaluimes 12-14 kiirt. Esileküündiv ninamik ja väike, poolenisti alaseisune suu. Silmad on suured, hõivates enam kui poole pea kõrgusest. Hõbevalge värvus on kergelt tumenenud hallikaspruuni tooniga.
Tavapikkus 33 cm, maksimaalne pikkus 40 cm
Levik: 
Atlandi idaosas, Lääne-Aafrika ranniku ligidal Mauretaania juures ja lõuna pool Ginea lahest ekvaatorini.
Eluviis: 
Elab 20-500 m sügavusel (enamasti 100-400 m). Toitub peamiselt zoobentosest.
Poolsüvaveeline külmalembene kala. Moodustab suuri parvi, mida on kerge traaliga püüda.
Teeb läbi keerulise moonde, mida iseloomustab täiskasvanud kalale hoopiski mitte sarnane vastne, kel on õhuke lehekujuline keha.

Eesti keeles on olnud kasutusel ka nimi belootsia ning selle kulinaarseid omadusi on kirjeldatud järgnevalt:

"/---/ Keskmine rasvasisaldus on belootsial natuke kõrgem kui argentiinil (belootsial 4,4%, argentiinil 3,1%). Eriti rasvarikas on belootsia intensiivsel toitumisperioodil. Peale rasva sisaldab 17,2% valke ja 1,4% mineraalaineid. Selle kala liha on valge ja õrn.
Belootsia on hea praetult ja suitsutatult (ent ka röstitult). Teda võib kuumaks toiduks praadida tervelt, tükkidena või fileena. Külmroaks saab praetud belootsiat aga marineerida.
Belootsiat võib ka soolata nagu argentiini"1     

Allikad:
1S. Vitsur. Atlandi kalu toiduks. Tallinn, 1969
http://www.fishbase.org/summary/229
Loomade elu, 7 kd Kalad. Tallinn, 1979
Kalale.ee KIK